Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament netrecut in Registrul electronic al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament netrecut in Registrul electronic al testamentelor !!

Testament netrecut in Registrul electronic al testamentelor

Buna ziua,
Un testament incheiat de un notar public,in 2010.
Acum,dupa decesul testatorului,am constatat ca acest testament nu se regaseste in Registrul electronic al testamentelor.
Ce este de facut ?

Multumesc !
Daca testatorul este in viata, acesta ar trebui sa mearga la notarul public care a autentificat testamentul si sa solicite inregistrarea acestuia in actualul Registru național notarial de evidență a liberalităților (RNNEL)

MihailZC a scris:

Daca testatorul este in viata, acesta ar trebui sa mearga la notarul public care a autentificat testamentul si sa solicite inregistrarea acestuia in actualul Registru național notarial de evidență a liberalităților (RNNEL)

A decedat in Martie 2020.

Am gasit un articol,care spune ca notarul avea obligatia sa inregistreze testamentul in acel registru.... Se pare ca nu a facut-o la vremea respectiva...
Gelu222, utilizator
Daca va aflati in posesia testamentului o.sa.va descurcați juridic.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca va aflati in posesia testamentului o.sa.va descurcați juridic.

Da,l-am atasat la dosarul succesiunii. Notarul a constatat ca nu este in registrul unic si m-a indrumat la notarul ce a intocmit testamentul...
atunci, raspunsul la intrebarea dumneavoastra "Ce este de facut?" este destul de simplu de dat: este de facut ceea ce v-a indrumat sa faceti notarul care instrumenteaza dosarul succesoral.