avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament netrecut in Registrul electronic al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament netrecut in Registrul electronic al testamentelor !!

Testament netrecut in Registrul electronic al testamentelor

Buna ziua,
Un testament incheiat de un notar public,in 2010.
Acum,dupa decesul testatorului,am constatat ca acest testament nu se regaseste in Registrul electronic al testamentelor.
Ce este de facut ?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 10:42, 26 Noiembrie 2020
Daca testatorul este in viata, acesta ar trebui sa mearga la notarul public care a autentificat testamentul si sa solicite inregistrarea acestuia in actualul Registru național notarial de evidență a liberalităților (RNNEL)

MihailZC a scris:

Daca testatorul este in viata, acesta ar trebui sa mearga la notarul public care a autentificat testamentul si sa solicite inregistrarea acestuia in actualul Registru național notarial de evidență a liberalităților (RNNEL)


A decedat in Martie 2020.

Am gasit un articol,care spune ca notarul avea obligatia sa inregistreze testamentul in acel registru.... Se pare ca nu a facut-o la vremea respectiva...
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2020
Gelu222, utilizator
Daca va aflati in posesia testamentului o.sa.va descurcați juridic.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca va aflati in posesia testamentului o.sa.va descurcați juridic.


Da,l-am atasat la dosarul succesiunii. Notarul a constatat ca nu este in registrul unic si m-a indrumat la notarul ce a intocmit testamentul...
atunci, raspunsul la intrebarea dumneavoastra "Ce este de facut?" este destul de simplu de dat: este de facut ceea ce v-a indrumat sa faceti notarul care instrumenteaza dosarul succesoral.

Alte discuții în legătură

Intrebare - verificare existenta testament dovleacmihaela dovleacmihaela 1-unde ma pot interesa daca exista testament ? 2-daca cineva face un testament trebuie sa fie neaparat inregistrat la un notar si poate fi verificata existenta ... (vezi toată discuția)
Testament Lorena87 Lorena87 La cat timp dupa decesul unei persoane se citeste testamentul? Exista vreo modalitate de a afla daca s-a facut un astfel de document? Multumesc (vezi toată discuția)
Copie contract vanzare cumparare minodora891 minodora891 Buna seara Contractul de vanzare-cumparare a fost incheiat intre parintii mei si Regom la inceputul anilor '90. Originalul care l-au primit ei s-a ... (vezi toată discuția)