Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare - verificare existenta testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare - verificare existenta testament

1-unde ma pot interesa daca exista testament ? 2-daca cineva face un testament trebuie sa fie neaparat inregistrat la un notar si poate fi verificata existenta lui s-au poate aparea oricine cu niste inscrisuri drept tetament ? va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Daca testamentul este autentic, adica este intocmit de un notar public, il puteti verifica la decesul testatorului, iar notarul care s-a ocupat de procedura testamentara , v-a consulta registrul testamentelor. Pt verificarea testamentului este necesar certificatul de deces al testatorului. Acest registru se regaseste la CENTRUL NATIONAL DE ADMINISTRARE A REGISTRELOR NATIONALE NOTARIALE - CNARNN - INFONOT, care asigura administrarea, organizarea si functionarea registrelor nationale notariale prevazute la art.163 al Legii nr.36/12mai 1995 a notarilor publici si a activitatii notariale-republicata.