Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Cum se poate afla dacă o persoana decedata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Cum se poate afla dacă o persoana decedata a lăsat ...

Buna ziua. Cum se poate afla dacă o persoana decedata a lăsat sau nu vreun testament și cum se procedează in cazul de fata. Multumesc!
Se merge la orice birou notarial cu certificatul de deces, se achita 18 lei si se solicita o interogare la Registrul Național Notarial de Evidență a Liberalitatilor (RNNEL).
Atentie insa, ca in acest registru figurează înregistrate numai testamentele notariale.
Asta nu exclude ca defunctul să fi lăsat vreun testament olograf.
raluk0207, utilizator