Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara , Suntem doua surori si detinem un teren de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara , Suntem doua surori si detinem un teren de 4000 mp ...

Buna seara ,
Suntem doua surori si detinem un teren de 4000 mp si o casa ce se afla pe acest teren compusa din 3 camere si o sala.
Nu suntem partajate ,terenul si casa nu au intabulare .
Una din noi ar vrea sa faca un antecontract pe jumatatea ei 2000 mp si jumatate din casa .
Se poate face acest antecontract , ce risca cel ce vrea sa cumpere?
Nu putem merge la notar si nici pe cale amiabila nu se vrea partajul .
Ce este de facut sa se vanda doar 2000 de mp si jumatate din casa ?
Multumesc!
se vinde o cota parte si apoi cumparatorul se va judeca cu sora, sa iasa din indiviziune.
ca sa puteti vinde, trebuie sa aveti cadastru si intabulare.
Intrebarea este: se poate cumpara prin antelcontract 2000 mp plus jumatate de casa din 4000mp fara cadastru si fara ca suprafata sa fie partajata?

antecontractul e o promisiune de vanzare si nu e necesar sa aveti toate actele gata, dar cand veti vinde ce aveti dvs , adica o cota parte de teren si o cota parte din casa, veti avea nevoie de cadastru.
cadastru se face pe toata proprietatea, dvs veti vinde o cota parte, una ideala, nu doupa dormitoare si o baie.
Si daca nu mai ajungem sa facem cadastru , nu iesim din indiviziune din varii motive (decesul ambelor) sa zicem si ca totusi am facut antecontractul ce mai poate face cumparatorul daca doar i-am promis 2000 mp si jumatate de casa ?
Multumesc pt raspunsuri.
repet, nu trebuie sa iesiti din indiviziune.
cred ca intelegeti gresit, prin antecontract nu vindeti, luati doar un avans si va angajati ca la data de sa faceti actele.