Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

IN 2008 MI-A MURIT TATAL, LASANDU-MI CA MOSTENIRE 1/2 DIN CASA PARINTEASCA SI TERENUL AFERENT CASEI, CEALALTA JUMATATE FIIND A SOREI LUI.IN MAI 2009 AM FACUT SUCCESIUNEA DUPA TATA.INTREBAREA MEA ESTE: IMI POT VINDE JUMATATEA DOAR CU CERTIFICATUL DE MOSTENITOR DAT DE NOTARIAT?

VA ROG, ASTEPT UN RASPUNS URGENT,

CU STIMA ,
MONICA FARCAS
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati mesajele cu majuscule
2-Pentru a putea vinde trebuie sa detineti CF
Puteti vinde cota ideala din drept.
Cel ce va cumpara va cere apoi iesirea din indiviziune cu sora fratelui.

avocat Claudiu Lascoschi
Pentru intocmirea actului de vanzare-cumparare aveti nevoie de carte funciara , intabularea dreptului de proprietate la cadastru , de certificat fiscal de la administratia financiara unde e situat terenul si bineinteles de actul de succesiune .
Certificatul de mostenitor nu face dovada dreptului de proprietate. Acesta trebuie depus la cf pentru a fi intabulat.
Puteti vinde numai daca sunteti intabulat in cartea funciara si numai daca veti gasi pe cineva dispus sa cumpere o cota ideala dintr-un imobil.
Puteti vinde insa matusii dv., proprietara celeilalte jumatati din imobil, fara a mai face iesirea din indiviziune.
Daca bunul este comod partajabil in natura, si nu doriti sa vindeti matusii sau aceasta nu doreste sa cumpere cealalta jumatate, este necesara introducerea unei actiuni de iesire din indiviziune pentru formarea a doua loturi distincte, intabulate separat in cf, dupa care puteti vinde lotul dv. oricui veti dori. ;)
Da, catre sora fratelui ar fi usor de vandut daca va intelegeti la pret.
Ar trebui sa aveti in vedere si faptul ca cel ce va cumpara va analiza si cat va cheltui cu un proces.
In mod normal se vor scadea acei bani din pretul imobilului.

avocat Claudiu Lascoschi