Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj lunar ore suplimentare, weekend si sarbatori ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj lunar ore suplimentare, weekend si sarbatori legale ( ...

pontaj lunar ore suplimentare, weekend si sarbatori legale ( care se platesc in aceeasi luna)
buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti daca procedez corect la intocmirea pontajului intr o luna cu 160 de ore lucratoare, in care s-au lucrat ore in plus astfel:
4 ore weekend, 8 ore suplimentare ( de luni pana vineri) si 8 ore in zi de sarbatoare legala
total ore lucrate : 160+4+8+8 =180
total ore suplimentare : 4+8+8 = 20
total ore platite: 160+(4x2)+(8x2)+(8x3)=208
in pontaj voi trece in ziua de luni liber ( platit ) si voi plati in plus 5% spor de weekend aferent celor 4 ore.
este corect asa?

va multumesc!

cu stima,

cristinast, utilizator
Este gresit ....are doar 8 ore suplimentare si nu 20.

De ce ati inmultit cu 2 ???
Sa inteleg ca :
pentru cele 4 ore prestate in weekend care se regasesc in total ore efectuate, salariatul primeste 100% si liber 4 ore in ziua de luni ,
pentru 8 ore suplimentare efectuate in perioada luni - vineri, primeste 200%.
pentru 8 ore in sarbatori legale primeste 200%.

Este corect asa?

Va multumesc!
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

2. Codul Muncii prevede atat regula cat si exceptia in situatia in care se efectueaza ore suplimentare.

Regula : Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Exceptia : În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de mai sus in luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia, spor care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

3. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
va multumesc frumos!