Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi bănești de pe urma soțului defunct.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi bănești de pe urma soțului defunct.

Buna ziua! Am si eu o intrebare. In cazul decesului soțului in urma unui accident de munca, soția poate beneficia de pensie de urmaș, aceasta ne având niciun loc de.munca. sotul a lucrat în construcții și a fost multi ani plecat cu firma in germania. Ce drepturi bănești poate avea soția de pe urma soțului. Va multumesc!
R.Ana, utilizator
Va beneficia de pensie de urmaș când va împlini vârsta de pensionare.
Până atunci, acum după deces poate primi șase luni pensie de urmaș.
Si pentru aceste 6 luni depune dosar la casa de pensii cu actele personale , de căsătorie intre cei doi si certificatul de deces?
Documentele necesare înscrierii la PENSIE DE URMAȘ, după caz:
[ link extern ]
Multumesc mult pentru lămuriri