Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Acordare vouchere ca reducere procentuala la acordarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Acordare vouchere ca reducere procentuala la acordarea de servicii medicale.

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti care este baza legala a acordarii voucherelor ca reducere procentuala la acordarea de servicii medicale. Mentionez faptul ca institutia este organizata ca si societate civila medicala si nu are personalitate juridica si nu e platitoare de TVA. Multumesc.
george-neagu, moderator
Pentru ca nu este o lege care interzice acest lucru, societatea civila medicala poate recompensa clientii cu vouchere.
Multumesc pentru raspuns.
Stiu ca legea nu interzice acest lucru. Ceea ce ma interesa este daca sunt ceva implicatii legale si fiscale in vederea acordarii lor. Multumesc inca o data.
Voucherul il inregistrati ca reducere comerciala pe bonul fiscal sau alt document care atesta prestarea serviciilor, asa cum fac si supermaketurile, de exemplu.
Multumesc mult.