avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mutare ipoteca la Prima Casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mutare ipoteca la Prima Casa

Buna ziua,

Am o nelamurire si spre sa ma puteti ajuta.

Am cumparat un apartament prin programul Prima Casa, Intre timp mi-am facut o casa.
Intrebarea este : Pot sa schimb ipoteca de pe apartament pe casa, sa pastrez rata, iar apartamentul sa il vand si sa iau bani pe el?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
e-daniel90, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:33, 4 Decembrie 2020
Dacă valoarea casei este mai mare decât imobilul ipotecat, aveți șanse ca banca să vă aprobe. Dar trebuie să așteptați șase ani, pentru că în primii șase ani legea nu vă permite să-l vindeți.
Deci teoretic se poate dacă îndepliniți condițiile legale, dar practic numai cu acordul băncii care a ipotecat apartamentul.

Trebuie să aveți în vederea că banca creditoare nu poate fi obligată să vă accepte propunerea.
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
Dapix, utilizator
Apartamentul valoreaza aprox 50k euro, iar casa peste 100k euro.
Parca erau 5 ani, dupa 5 ani pot sa il instrainez.

Multumesc pentru speranta.
Da, îl puteți vinde, dar prima dată trebuie să obțineți acordul băncii privind schimbarea ipotecii. După ce schimbați ipoteca de pe apartament pe casă, puteți înstrăina apartamentul, acesta devenind liber de sarcini.

Mergeți la banca creditoare și faceți cerere de schimbare a ipotecii, apoi după transferul ipotecii căutați cumpărător.
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot pune un apartament in vanzare daca sunt coproprietar si celalalt ... Tartu Tartu Pot pune un apartament in vanzare daca sunt coproprietar si celalat coproprietar nu vrea? (vezi toată discuția)
Apartament ipotecat de vanzare BrandusaM BrandusaM Buna ziua, am un apartament achizitionat in 2007, pe 25 de ani, pe o valoare de 65 de mii de euro. Rata lunara este in jur de 3000 RON. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Partaj credit si bunuri ascgmg ascgmg Buna ziua, Ma intereseaza care este din punct de vedere juridic cea mai corecta si echitabila varianta pentru situatia mea. In 2008 am luat un credit in ... (vezi toată discuția)