Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Incerc să scriu mai amănunțit problema ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Incerc să scriu mai amănunțit problema mea poate ...

Bună ziua! Incerc să scriu mai amănunțit problema mea poate de data aceasta voi primi un răspuns.In 2018 am primit o pedeapsă de 1 an și 6 luni pentru furt faptă din 25.03.2018
Tot in 2018 am primit o pedeapsă de 1 an și 6 luni pentru o faptă din 13.06.2018 tot pentru furt
S_au contopit faptele și am executat 2 ani din care m_am eliberat la termen în martie 2020.
In același timp aveam un proces pentru furt calificat o faptă din 11.03.2018 care a rămas definitiv in 2019 A am primit 2 ani faptele s-au contopit s_a făcu deducerea și sunt în executarea acestei pedepse.ln acest timp a apărut alt dosar pentru furt calificat faptă din 24.08.2020 s_a încheiat
fondull si am primit o pedeapsă de 1 an. Această faptă a fost contopită cu cea din 11.03.018
și-a rezultat o pedeapsă de 2 ani și 4 luni S_a anulat mandatul pe care îl executam și din care urma să intru în comisia de eliberare și s_a emisun nou mandat de 2 ani și 4 luni. In ziua cînd am primit această hotărâre a apărut un par pentru contestație la executare în care sunt intimat.
Credeți că s_a făcu contopirile corect sau ce se poate schimba cînd se va judeca contestația
Mulțumesc!
Bun. Deci pentru fapta din 11.03.2018, judecata si ramasa definitiva in 2019 (pt care ati primit 2 ani) cand s-a emis mandatul de executare sau mai bine zis, cand ati inceput executarea? (pt ca mai sus ati scris ca in martie 2020 v-ati eliberat dupa executarea pedepselor pt faptele din 25.03.2018 si 13.06.2018) Or, daca pt fapta din 11.03.2018 hotararea e ramasa definitiva in 2019, iar dvs va eliberati la termen pt primele doua fapte, in martie 2020, e ceva neclar in treaba asta.

Doi. In fine, acum ca s-a contopit pedeapsa pt fapta din 24.08.2020, cu cea pt fapta din 11.03.2018, trebuie vazut cum s-a facut contopirea asta, pentru ca aplicabila ar fi o recidiva postcondamnatorie acolo (fapta la 24.08.2020? si nu erati inca in executarea pedepsei?) Sunt niste neclaritati si aici.
Ideea este ca faptele din 11.03.2018, 25.03.2018 si 13.06.2018 ar fi fost in concurs, iar fapta din 24.08.2020 ar fi fost in stare de recidiva (probabil postcondamnatorie) fata de primele.

Acum, ca sa spunem noi acum, aici, daca s-au facut corect contopirile, doar pe baza a ce spuneti dvs si fara sa vedem hartiile, este putin probabil ca o sa se incumete cineva sa isi dea cu parerea fara hartii in fata. Oricum, incercati sa cititi ce v-am scris mai sus si poate o clarificati sau mai veniti cu niste date mai precise.
Bună ziua! Mulțumesc pentru răspunsul dat!Situația este următoarea:Am inceput pedeapsă pentru faptele din 25.03.2018 și 13.06.2018 la data de 27.06.2018 și
am fost eliberat în martie2020 la termen (nu se abrogase recursul compensatoriu) .Faptă din 11.03.2018 s_a judecat in31.01.200si a rămas definitiv în 13.11.020

[ interventie moderator - sters citat mesaj anterior ]
trandafir2, moderator
ASA ati scris in primul mesaj:
"In același timp aveam un proces pentru furt calificat o faptă din 11.03.2018 care a rămas definitiv in 2019"

ASA ati scris in cel de-al doilea mesaj:
"Faptă din 11.03.2018 s_a judecat in31.01.200si a rămas definitiv în 13.11.020"

Deci, definitiva in 2019 sau in 2020?

DACA, fapta din 11.03.2018, a fost judecata definitiv in 2019, este o situatie, si este in concurs cu faptele din 25.03.2018 si 13.06.2018, insa determina o stare de recidiva postcondamnatorie pt fapta din 24.08.2020.

Iar, DACA, fapta din 11.03.2018, a fost judecata definitiv in nov.2020, este alta situatie, si este in concurs cu fapta din 24.08.2020, insa fapta din 24.08.2020 este o recidiva postexecutorie fata de faptele din 25.03.2018 si 13.06.2018 (care dupa cum spuneati au fost executate, si v-ati eliberat la termen in martie 2020).

am primit 2 ani faptele s-au contopit s_a făcu deducerea și sunt în executarea acestei pedepse.ln acest timp a apărut alt dosar pentru furt calificat faptă din 24.08.2020 s_a încheiat
fondull si am primit o pedeapsă de 1 an. Această faptă a fost contopită cu cea din 11.03.018
și-a rezultat o pedeapsă de 2 ani și 4 luni

Pe de alta parte, dupa cum spuneti in primul mesaj, DACA pedepsele alea de 1 an si 6 luni si 1 an si 6 luni, s-au contopit cu pedeapsa de 2 ani si apoi s-a facut deducerea celor deja executate ...
Cum sa mai fie contopita inca odata pedeapsa de 2 ani, cu ultima de un an, ca sa rezulte 1 an si 4 luni??
Ceva nu e bine in poveste ...

Acum, revin si va scriu ce v-am spus in primul mesaj, cum si daca s-au facut bine contopirile se poate spune doar pe baza hartiilor/hotararilor judecatoresti sau a cazierului judiciar (pt ca descrierea dvs nu e clara).
trandafir2, moderator
Multumesc mult pentru raspuns!

[ interventie moderator - sters citat mesaj anterior ]
trandafir2, moderator
Vă rog:cum se aplica pedeapsa finală dacă faptă din 11032018 este in concurs cu
cea din 24 08 2020 și aceeași faptă din 24.08.2020 este în recidiva post executorie față de faptele din 25.03.2018 și 13.06.2018 pentru care am executat 2 ani (liberat la termen) care este ordinea ?
Mulțumesc!

[ interventie moderator - sters citat mesaj anterior ]
trandafir2, moderator