Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... APEL FURT CALIFICAT!!! Buna ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

APEL FURT CALIFICAT!!! Buna ziua. Am o întrebare, ca rog să ma ajutați. Am un dosar ...

Buna ziua. Am o întrebare, ca rog să ma ajutați.
Am un dosar penal pentru furt calificat. Am primit pronunțarea. Iar eu vreau sa fac apel pentru că am primit, muncă în folosul comunității, probatiune, să merg la un centru de reabilitare, închisoare cu suspendare pentru un furt care nu valora mai mult de 1200 lei.
Eu sunt acum în Franța și am contract de munca de o săptămână aproximativ. Și vreau sa vin în țară să fac apel, mai am 5 zile la dispoziție.
Intrebarea mea este următoarea: Dacă aduc contractul din Franța la apel și cer să mă achite (am recunoscut fapta nu știu dacă se mai poate asta) s-au să scap cel puțin de probatiune, muncă în folosul comunității și de centru de reabilitare credeti ca as putea scăpa de astea?? Să cer în schimb o amendă penală daca nu se poate cere achitarea, s-au să pot face m-ai târziu muncă în folosul comunității.
VĂ ROG frumos sa ma ajutați să-mi spuneți ce pot face ca sa scap și daca as putea face ceva că să scap de probatiune, muncă în folosul comunității și centru de reabilitare să nu fac apel degeaba, mulțumesc.

Daca va angajati avocat in faza de urmărire penala, dupa experienta mea deosebit de vasta, va pot spune ca ati fi scapat de condamnare si cazier.

Nu păreți sa aveti sanse in apel.
Sfatul meu este sa încercați sa plătiți avocat ca sa va studieze dosarul ca sa vada daca se mai poate face ceva desi nu prea se întrevede nimic.
Faptul ca ati recunoscut fapta nu va ajuta la achitare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
A fi ceruta achitarea, dupa ce pe recunoastere ati mers probabil, este o varianta care sanse mari nu are in fata instantei de apel.
Cat despre munca neremunerata in folosul comunitatii, instanta obligata a fost sa v-o aplice, caci legea nu putea sa o incalce, fiind clara in sensul acesta.
Calificat fiind furtul, amenda nu prevede, asa incat aceasta varianta ar trebui uitata (cea cu amenda).
Cu probatiunea sa tineti legatura, dansii sunt de treaba, dar orele de munca trebuie sa fe faceti.
Concluzia - APEl se poate face, dar sa stiti ce vreti si cum se spunea mai sus, trimiteti pe cineva (avocat se intelege) sa vada dosarul cauzei.
Ati incercat sa va impacati cu persoana vatamata in cursul procesului penal? Ati acoperit prejudiciul?
Da, le-am dat înapoi deoarece ma prins la iesire.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ati incercat sa va impacati cu persoana vatamata in cursul procesului penal? Ati acoperit prejudiciul?

Buna ziua și va multumesc pentru raspuns. Dar dacă fac apel, munca in folosul comunității trebuie să o fac de acum sau după ce primesc și decizia de la curtea de apel?
Am înțeles că muncă în folosul comunității trebuie să o fac obligatoriu și Dacă fac apel nu o să se schimbe asta. Dar nu am înțeles daca trebuie sa încep de acum sau daca trebuie sa încep după ce imi trimite și curtea de apel decizia. Va rog să-mi răspundeți. Nu am înțeles și nu vreau sa creada ca nu vreau sa fac muncă în folosul comunități. Mulțumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca va angajati avocat in faza de urmărire penala, dupa experienta mea deosebit de vasta, va pot spune ca ati fi scapat de condamnare si cazier.

Nu păreți sa aveti sanse in apel.
Sfatul meu este sa încercați sa plătiți avocat ca sa va studieze dosarul ca sa vada daca se mai poate face ceva desi nu prea se întrevede nimic.
Faptul ca ati recunoscut fapta nu va ajuta la achitare.