Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua,am facut 3ani videochat si am incetat sa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua,am facut 3ani videochat si am incetat sa practic aceasta ...

Buna ziua,am facut 3ani videochat si am incetat sa practic aceasta activitate acuma 1an.In momentul de fata un fost coleg de scoala a gasit video uri cu mine pe un site si le-a impartasit si altor cunoscuti de-ai mei.Am incercat sa iau legatura cu site-ul pe care se afla acele filmulete care nu sunt postate de mine si nu am reusit sa primesc vreun raspuns.pe langa impartasirea materialoelor video cu mine m a mai si hartuir folosind profile false de facebook si scriindu mi in legatura cu videochatul si alte lucruri.Simt ca cedez psihic nu stiu ce sa mai fac ,exista vreo solutie inafara de sinucidere ca sa opresc toata situatia asta?
Sinuciderea nu este o solutie.

Mergeti la avocat cu tot ce aveti pentru o analiza atenta.
Sunt multe aspecte de analizat si este posibil sa va coste destul de mult o analiza de caz deoarece trebuie examinata intreaga situatie juridica pe toate planurile sale.Si sunt multe de analizat.Nu este ceva asa de simplu.
Trebuie vazut exact ce cale juridica trebuie folosita dar acest lucru nu se poate concluziona de avocat doar pe vorbe pentru ca organele judiciare nu se bazeaza pe vorbe.
Daca dati gres cu calea juridica aleasa veti deschide larg calea respectivului individ pentru ca nu va mai avea nicio retinere sau teama de ceva.Din acest motiv trebuie actionat cu atentie maxima daca vreti sa fiti protejata.

Exista o problema legata si de faptul ca sunt publice acele filmulete.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Andana95 a scris:

,exista vreo solutie inafara de sinucidere ca sa opresc toata situatia asta?

Da, exista...sa ii faceti plangere penala idiotului ala!
O plangere penala pentru hartuire nu prea este luata in seama de organul de politie daca nu are elemente serioase.
O astfel de plangere nici nu se stie cat succes ar avea daca nu este examinat probatoriul.
In plus, va exista o durata foarte indelungata a derularii actelor de urmarire penala ceea ce nu ar fi de ajutor.
Trebuie mers la punct ochit punct lovit dar trebuie analizata cu atentie situatia si nu in mod simplist pentru ca un esec adesea duce la prinderea de curaj din partea individului...daca ar fi vorba de el...pentru ca nici nu se stie sigur acest aspect.
Cercul de suspecti poate sa fie mult mai larg daca este vorba de fimulete publice.
Tocmai faptul ca ar putea fi larg cercul de suspecti ar putea ajuta dar in acelasi timp sa si incurce.
Analiza unei faze de urmarire penale trebuie abordata la mod profesionist si trebuie purtate discutii intre profesionisti care stiu ce sa discute unii cu altii.
O alta problema poate fi si aceea ca depinde la ce politist ar nimeri o astfel de plangere.
Unii sunt profesionisti iar altii...mai putin profesionisti.
Este ceea ce se poate numi un caz complicat cu multe necunoscute si foarte multa bataie de cap.

Daca avocatul nu stie de unde sa inceapa sau nu are de unde sa inceapa trebuie vazut ce sa faca.
Avocatii sunt specializati si pe problematica anchetei penale la fel ca procurorii care dispun anumite lucruri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
O plangere penala pentru hartuire nu prea este luata in seama de organul de politie daca nu are elemente serioase.

Are doar elemente serioase pentru plângere... o înnebuniți de cap de tot.

Mergeți cât mai repede la poliție, Andana95.
Poate merge la politie dar daca o înregistrează la reclamatie civila nu a făcut nimic.
Sunt mii de reclamații civile asemănătoare.

Daca ar exista elemente de ordin penal si individul va fi chemat la audiere peste 3 sau 6 luni cat o va ajuta?
Timp.de 3 sau 6 luni individul isi va vedea de treaba daca nu cumva si ulterior incurajat de situatie.

Eu mereu gândesc sa îmi blochez si intimidez adversarul si nu sa îl las sa faca si mai rău de atat.
Insa, este adevarat ca se acționează fara tehnica in aceste cazuri din cate am vazut eu si nu ar fi pentru prima data când s-ar întâmpla asa.
Eu lucrez de foarte mulți ani pe asa ceva si cunosc foarte bine și psihologia hartuitorilor, pe cea a polițiștilor si a procurorilor.
Unii hartuitori au si grave probleme psihice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat