Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Autorizatii necesare cosmetice handmade
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Autorizatii necesare cosmetice handmade

Buna ziua! Poate cineva sa ma ajute cu etapele necesare pentru autorizare in vederea producerii si comercializarii intr-un magazin online a produselor cosmetice handmade? Multumesc.
Sun01, utilizator
Procedura este aceeași pentru produsele cosmetice, indiferent dacă ele sunt artizanale sau comerciale (care pot fi cumpărate din market adică). În orice caz, trebuie întocmit un dosar per fiecare produs cometic (analiză risc, ingrediente, etichete etc.) și apoi înregistrat în portalul de notificare a produselor cosmetice. Procedura eate destul de stufoasă..

Sun01 a scris:

Buna ziua! Poate cineva sa ma ajute cu etapele necesare pentru autorizare in vederea producerii si comercializarii intr-un magazin online a produselor cosmetice handmade? Multumesc.