Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună,prietenul meu a fost acuzat de viol si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună,prietenul meu a fost acuzat de viol si pornografie ,de ...

Bună,prietenul meu a fost acuzat de viol si pornografie ,de 5 luni este arestat preventiv, tot îl amână de la o lună la alta,arest la domiciliu refuza sa i dea. Credeti ca ar putea fi eliberat prin cauțiune?
Nu există în România eliberare prin cauțiune. Ce există este posibilitatea de a contesta măsurile preventive.

Dayanna27.20 a scris:

Bună,prietenul meu a fost acuzat de viol si pornografie ,de 5 luni este arestat preventiv, tot îl amână de la o lună la alta,arest la domiciliu refuza sa i dea. Credeti ca ar putea fi eliberat prin cauțiune?

Dvs vreti un control judiciar pe cautiune. Da, asta se poate!

Controlul judiciar pe cauţiune Art. 216: Condiţii generale
(1) În cursul urmăririi penale, procurorul poate dispune luarea măsurii controlului judiciar pe cauţiune faţă de inculpat, dacă sunt întrunite condiţiile prevăzute la art. 223 alin. (1) şi (2), luarea acestei măsuri este suficientă pentru realizarea scopului prevăzut la art. 202 alin. (1), iar inculpatul depune o cauţiune a cărei valoare este stabilită de către organul judiciar.
(2) Judecătorul de cameră preliminară, în procedura de cameră preliminară, sau instanţa de judecată, în cursul judecăţii, poate dispune luarea măsurii controlului judiciar pe cauţiune faţă de inculpat, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1).

Pe de alta parte, durata totală a arestării preventive a inculpatului în cursul urmăririi penale nu poate depăşi un termen rezonabil şi nu poate fi mai mare de 180 de zile. Dvs deja aveti 150 zile, situatie in care aveti toate sansele ca la urmatoarea verificare de masura preventiva sa se dispuna ceea ce doriti dvs. Faceti o cerere, bine sustinuta, si poate, poate. Oricum, daca a fost viol, este grav, mai ales ca politica penala actuala sanctioneaza extrem de aspru fapta (si pe buna dreptate).
Depinde de modul de.comitere a infracțiunilor.
Trebuie sa mearga avocatul sa va studieze dosarul.
Va costa niste bani dar măcar veti avea o evaluare profesionista.

Pentru viol în mod normal nu se da arest la.domiciliu.

Sunt insa si situatii in care persoanele sunt libere daca au comis viol.
Si la furt unii sunt arestați iar alții sunt liberi, ca sa intelegeti.

Oricum, ii trebuie avocat foarte bun pledant si nu sa angajati asa avocat ca sa va aflati in treaba cum se cam face in ziua de azi cautandu-se avocatul care cere cel mai puțin.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat