avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vizionare semnat pentru alte proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vizionare semnat pentru alte proprietati

Hello.

Am vizionat cu un agent 2 apartamente, pentru care am semnat contract de vizionare. Ulterior, am gasit un anunt pe net si angentul a contactat proprietarul (proprietarul nu voia/vrea sa lucreze cu agenție) si a obținut pana la urma o vizionare. In cadrul acestei vizionari nimeni nu a semnat nimic, nu ne-am inteles in acel moment apoi proprietarul m-a contactat sa lucram fara agenție. Exista vreun risc avand in vedere ca pentru apartamentul respectiv nu s-a semnat nimic?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 20:18, 13 Decembrie 2020
Ulterior, am gasit un anunt pe net si angentul a contactat proprietarul (proprietarul nu voia/vrea sa lucreze cu agenție) si a obținut pana la urma o vizionare.

Cine a găsit anunțul? Că nu înțeleg cum a ajuns agentul cu dvs. dacă l-ați fi găsit singur.
Recitiți ce ați semnat cu agenția, acolo e răspunsul. Dacă scrie ceva despre toate locațiile în care sunteți dus/toate demersurile pe care le fac, le datorați comision.

Eu am gasit anuntul, eram in masina veneam de la o alta vizionare, era postat de o alta agenție imobiliară fara acordul proprietarilor(am inteles ca se practica asta) si a spus ca imi face el rost de nr proprietarilor. Nu mi a dar niciun exemplar, dar tin minte ca am semnat in dreptul ambelor apartamente pe care le am vazut in acea zi, pe acel contract. Era trecuta adresa si prețul la care s a stabilit vânzarea.
Emilika40 a scris:

Ulterior, am gasit un anunt pe net si angentul a contactat proprietarul (proprietarul nu voia/vrea sa lucreze cu agenție) si a obținut pana la urma o vizionare.

Cine a găsit anunțul? Că nu înțeleg cum a ajuns agentul cu dvs. dacă l-ați fi găsit singur.
Recitiți ce ați semnat cu agenția, acolo e răspunsul. Dacă scrie ceva despre toate locațiile în care sunteți dus/toate demersurile pe care le fac, le datorați comision.


În mașina lui erați, el v-a dus acolo?
Depinde de ce ați semnat. Nu puteți fi obligat să plătiți comisioane pe vorbe. Dacă pe contractul de vizionare e trecută și adresa apartamentului despre care spuneți, le datorați comisionul convenit, în caz că-l cumpărați și ei află.
Dacă nu e trecută ați scăpat.
In masina mea, el m-a dus acolo dar eu am gasit anuntul a vorbit cu proprietarul sa vad apartamentul. Nu am semnat nimic pentru acest apartament, nu am semnat pentru aceasta adresa nici eu nici proprietarul.
În cazul ăsta sunt de părere că nu aveți de ce să vă faceți nici cea mai mică problemă.

Alte discuții în legătură

Contract de comision agentie imobiliara pm_35 pm_35 Buna ziua, va cer sfatul in legatura cu urmatoarea situatie: In urma cu ceva timp, urmare a unui anunt postat pe un site de specialitate, am contactat o ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri legate de agentia imobiliara nagyemilia nagyemilia Buna seara! Va solicit ajutorul in legatura cu urmatoarea problema: Am contactat o agentie imobiliara in vederea achizitionarii unui imobil , am semnat un ... (vezi toată discuția)
Problema comision agentie imobiliara bodom bodom Ma confrunt cu o problema legata de plata unui comision catre o agentie imobiliara. Am achizitionat un apart prin intermediul unei agentii imobiliare, cu care ... (vezi toată discuția)