avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, părinții mei dețin un spațiu de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, părinții mei dețin un spațiu de parcare alocat ...

Bună ziua, părinții mei dețin un spațiu de parcare alocat blocului unde locuiesc și sunt proprietari al apartamentului. Este și cu semn pentru handicapați căci tatăl meu este nevăzător.

Un vecin de la alt bloc își parchează constant mașina pe locul de parcare al părinților mei.

Care este legea în aceasta privința? Poate parca orice în timpul zilei și la anumite ore?

Vecinul nu a cerut acordul părinților mei și lasă mașina și peste noapte.

Cum putem acționa ca să ii cerem sa elibereze locul?

Mulțumim anticipat
Cel mai recent răspuns: anatiti , utilizator 12:19, 15 Decembrie 2020
Nu are voie sa pacheze pe loc rezervat, dat de catre primarie, pentru handicap. Amenda, se pare, este de 1000 lei. Est lege nu depinde de fiecare primarie. Primaria dicteaza pentru celelalte tipuri de locuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane ... Alexandrusc Alexandrusc Buna ziua. Suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane cu handicap rezidential,,atribuit pentru numărul mașinii,cu legitimația aferentă. Acesta a ... (vezi toată discuția)
Risc pierdere loc de parcare. bună ziua. eu am plătit locul de parcare pe anul acesta. vreau ... Victoria-Viki Victoria-Viki Bună ziua. Eu am plătit locul de parcare pe anul acesta. Vreau șă știu dacă există riscul să îmi pierd locul de parcare ptr că am ITP-ul expirat. ... (vezi toată discuția)