Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Sunt căsătorită de 2 ani și avem o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Sunt căsătorită de 2 ani și avem o fetiță de ...

Bună ziua. Sunt căsătorită de 2 ani și avem o fetiță de 1 anișor. Doresc să divorțez întrucât soțul bea foarte mult și destul de des. De fetiță nu se ocupa, dar când vine vorba de divorț o implică și pe ea. Dorește să o împărțim in mod egal. Și când îi zic că nu are grija de ea, spune că va avea mama lui. Știu că el e tatăl și e importanta legătură dintre ei, însă nu vreau sa fie fetiță afectata și să sufere. Doresc să știu înainte de a intenta divorț ce șanse am să câștig custodia fetiței , și ce program de vizita poate obține!!! Eu nu vreau sub nicio forma să ajungă în grija bunicii cardiace pt ca el este băut.
Mulțumesc
De principiu, in cazul dvs. aveti sanse mari cu privire la copil dar depinde ce scoate si el la.proces.
Cu avocat angajat sansele sunt de 99% daca va fi o aparare bună.
100% nu exista in justitie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ambii veti exercita autoritatea parinteasca, copilul va locui cu dvs iar tatal a avea un program de vizite. Aici sunt necunoscute- depinde ce av cere si de cum va veti apara.
Nu aveți motive pentru exercitarea în mod exclusiv a autorității părintești, dar puteți să obțineți stabilirea unui program de vizitare echilibrat, în interesul superior al copilului.