Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

ce inseamna custodie totala si cum se obtine.am o fetita de 10luni,o cresc de la 3luni singura,necasatorita,copilul are numele tatalui,de vreo 3luni imi vreaza o suma lunar in cont.ca sa se stabileasca domiciliul copilului,ce trebuie sa fac?asta imi da mai multe drepturi decat cele pe care le are tatal?care ar fi numarul minim de vizita pe luna,la care tatal ar avea dreptul?si in functie de ce anume se stabileste acest numar de vizite?multumesc

Avand in vedere ca tatal isi indeplineste anumite obligatii parintesti, sansele sa obtineti custodia unica (exercitarea autoritatii parintesti doar de dvs) sunt destul de mici, chiar foarte mici.

Cel mai probabil instanta va acorda custodia comuna (exercitarea autoritatii parintesti in comun) cu stabilirea locuintei minorei la dvs si in functie de dorinta tatalui, obligatia de intretinere poate fi in bani sau in natura (instantele au predilectia de a acorda pensia, totusi depinde de apararea tatalui) si deciziile importante pentru copil le veti lua in comun.
In mod normal, tatal nu va avea un program de vizita (am 7 din 9 cazuri in care instanta nu a stabilit un program de vizita si deci tatal are acces la copil oricand doreste, asa cum e si normal) sau daca instanta e mai comunista, poate stabili un program.

Acum depinde de apararea dvs. cat si a tatalui.