Forum Discuţii juridice Executare silită ÎNCHEIERE INCUVIINTARE EXECUTARE SILITA, NESEMNATA DE ...
Discuție deschisă în Executare silită

ÎNCHEIERE INCUVIINTARE EXECUTARE SILITA, NESEMNATA DE PRESEDINTE/JUDECĂTOR, ...

ÎNCHEIERE INCUVIINTARE EXECUTARE SILITA, NESEMNATA DE PRESEDINTE/JUDECĂTOR, FĂRĂ NICI O STAMPILA A INSTANTEI ȘI SEMNATA DOAR DE GREFIER.

Executorul judecătoresc, trimite o somatie/înștiințare de executare silita in baza unei incuviintari a instantei care nu poarta decât semnatura grefierului. De precizat ca datoria este prescrisa și perimata la data când se cere executarea.
Documentul este stampilat"CONFORM CU ORIGINALUL" ceea ce înseamnă că, în conformitate cu NCPC Art. 269 alin (1) și Art. 271 alin (1) documentul este lovit de nulitate absoluta. Codul de procedura civila, în secțiunea dedicata elementelor de probațiune se stabilește ca existenta semnăturii reprezinta un element ce probează consimțământul. În Codul Civil, acesta(consimțământul) este reglementat drept o condiție de fond a actului juridic civil.
Intrebare:Ce garanție are debitorul executat silit ca documentul este autentic dacă nu este validat/consimțit prin semnătura și stampila instantei mai ales când datoria este prescrisa și perimata? Cum se poate contesta în instanta aceasta executare abuziva dacă e depășit termenul cu mult?
P. S. Intenționat sau nu, executorul nu a precizat în încheierea făcută de dumnealui termenul legal de contestație de 15 zile.
Mulțumesc.
Dacă au trecut cele 15 zile calendaristice, nu mai puteți face nimic, chiar dacă s-ar fi împlinit termenul de prescriere.

Hotărârea judecătorească a fost probabil legalizată la instanță, iar originalul rămâne la creditor.
Contestația la executare se depune la Judecătorie, nu la executor, și nici un executor nu menționează în încheierea de executare acest termen de 15 zile.
Dapix, utilizator
Dumneavoastră mi-ați semnalat niște practici judiciare care sunt comode dar nu sunt legale...De unde sa știe taica Gheorghe ca poate face contestație dacă nu se precizează conform legii termenul de 15 zile? În ceea ce privește lipsa semnăturii, cine garantează debitorului ca acea hârtie primita nu este un fals? Nu vi se pare ca sunt încălcate niște drepturi ale cetățeanului la informare și contestare a unui act juridic?
Eu rugasem sa mi se spună dacă exista în legislație articole care prevăd ca o copie pe care scrie conform cu originalul, poate fi trimisa debitorului chiar dacă nu e conforma cu originalul... Aceste proceduri judiciare în care se ignora total inteligenta debitorului și dreptul la contestație, au acoperire legala? Scrie undeva în lege? Asta întrebam...

gi-jane2, moderator
Principala modificare a Codului de procedură civilă realizată prin O.U.G. nr. 1/2016 constă în revenirea la soluţia legislativă consacrată iniţial în legătură cu competenţa de încuviinţare a executării silite, aceasta fiind atribuită instanţei de executare. Ca urmare a declarării neconstituţionale a dispoziţiilor art. 666 CPC, în redactarea dată prin Legea nr. 138/2014, prin Decizia nr. 895 din 17 decembrie 2015 a Curţii Constituţionale, legiuitorul a intervenit prompt, prin O.U.G. nr. 1/2016, din intenţia de a nu lăsa procedura încuviinţării executării fără o reglementare specifică în ceea ce priveşte competenţa şi procedura de soluţionare[1].

Astfel, potrivit art. I pct. 8 din O.U.G. nr. 1/2016, art. 666 C. proc. civ. alin. (8) prevede:
8) În partea finală a încheierii de încuviinţare a executării silite va fi adăugată formula executorie, cu următorul cuprins:

«Noi, Preşedintele României,

Dăm împuternicire şi ordonăm executorilor judecătoreşti să pună în executare titlul (Aici urmează elementele de identificare a titlului executoriu.) pentru care s-a pronunţat prezenta încheiere de încuviinţare a executării silite. Ordonăm agenţilor forţei publice să sprijine îndeplinirea promptă şi efectivă a tuturor actelor de executare silită, iar procurorilor să stăruie pentru ducerea la îndeplinire a titlului executoriu, în condiţiile legii. (Urmează semnătura preşedintelui completului şi a grefierului.)»”

DACA LEGEA PREVEDE CLAR CE TREBUIE SA CONȚINĂ O ÎNCHEIERE, DOCUMENTUL NESEMNAT DE INSTANTA DAR TRIMIS DEBITORULUI CU TITLU DE "CONFORM CU ORIGINALUL" NU ESTE O ÎNCĂLCARE A LEGII PRIN IGNORAREA DREPTULUI LA INFORMARE INTEGRALA? ADICĂ ÎN "SPIRITUL" ȘI ÎN "LITERA" LEGII?

JARR a scris:

ÎNCHEIERE INCUVIINTARE EXECUTARE SILITA, NESEMNATA DE PRESEDINTE/JUDECĂTOR, FĂRĂ NICI O STAMPILA A INSTANTEI ȘI SEMNATA DOAR DE GREFIER.

Executorul judecătoresc, trimite o somatie/înștiințare de executare silita in baza unei incuviintari a instantei care nu poarta decât semnatura grefierului. De precizat ca datoria este prescrisa și perimata la data când se cere executarea.
Documentul este stampilat"CONFORM CU ORIGINALUL" ceea ce înseamnă că, în conformitate cu NCPC Art. 269 alin (1) și Art. 271 alin (1) documentul este lovit de nulitate absoluta. Codul de procedura civila, în secțiunea dedicata elementelor de probațiune se stabilește ca existenta semnăturii reprezinta un element ce probează consimțământul. În Codul Civil, acesta(consimțământul) este reglementat drept o condiție de fond a actului juridic civil.
Intrebare:Ce garanție are debitorul executat silit ca documentul este autentic dacă nu este validat/consimțit prin semnătura și stampila instantei mai ales când datoria este prescrisa și perimata? Cum se poate contesta în instanta aceasta executare abuziva dacă e depășit termenul cu mult?
P. S. Intenționat sau nu, executorul nu a precizat în încheierea făcută de dumnealui termenul legal de contestație de 15 zile.
Mulțumesc.

Nu se precizeaza pe Incheierea Instantei ca se poate contesta. Nu incheierea de incuviintare a instantei o contestati dvs. Comtestati executarea silita, impreuna cu toate actele de executare efectuate in dosar.

Oricum, daca ati depasit termenul de 15 zile - nu mai aveti ce face.

In legatura cu incheierea, daca dvs. considerati ca sunteti prejudiciat, contestati unde considerati de cuviinta.

Company Advising, utilizator
Pe încheierea executorului nu este
precizat termenul de 15 zile...

Nu era obligat executorul sa scrie acest termen?

- editat-nu mai citati inutil mesaje anterioare.
gi-jane2, moderator