Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De ce angajatii din institutiile publice sanitare nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De ce angajatii din institutiile publice sanitare nu beneficiaza ...

De ce angajatii din institutiile publice sanitare nu beneficiaza de ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 147 din 27 august 2020?Caz concret 2 copiii minori cu scoala online din 21 septembrie ,mama lucreaza la ambulanta deci exclus zile libere , tata lucreaza intr-un cabinet de medicina de familie care a functionat ,nu e cadru sanitar . Nu s-a acordat majorare salariala de 75% pentru ca institutia sanitara publica desi include si cabinetele medicale de familie nu sunt trecute in lege explicit. Care este calea legala de urmat ? Este corect cum au procedat ?Mentionez ca cererrile au fost depuse ,declaratiile la fel , adeverintele de la scoala au fost conforme.Ce este de facut in continuare ?Multumesc.
Pentru ca este prevazut in lege ca exceptie de la regula acordarii.