Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Părere despre cererea reconvențională
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Părere despre cererea reconvențională

Bună seara!
Soția mea a demarat acțiunea de divorț în instanță. În comunicare se cere desfacerea căsătoriei și revenirea la numele inițial, și obligarea mea la plata cheltuielilor de judecată, a taxei judiciare de timbru și a onorariului pentru avocat.
Motivul divorțului este acela că ea are pe altcineva însă în motivare spune că ea câștigă mai bine decât mine și de fapt acesta ar fi motivul.
A atașat și documente din care să reiasă că a avut venituri mai mari decât ale mele.
În momentul în care depun întâmpinarea, să depun și cererea reconvențională sau nu?
Mulțumesc!
Cererea reconvențională o depuneți dacă aveți dvs. pretenții proprii.
Daca doriți doar sa va apărați, e suficientă întâmpinarea.
O să vreau să facem și partajul însă poate ne înțelegem și merge la notar.
Avocatul meu însă, insistă să bage această cerere.
Probabil ca domnul avocat dorește sa solicite desfacerea căsătoriei din culpa exclusiva a doamnei, având în vedere ca spuneți ca se afla în alta relație.
Probabil ca doamna a solicitat divorțul din culpa amândurora.
Daca greșesc, corectați-ma.
Duca Oana, Avocat
Da, soția a cerut divorț din culpă comună.
Nu sunt pe aceeași lungime de undă cu avocatul și i-am plătit și onorariul în avans.
Nu sunt mulțumit cum a făcut întâmpinarea și nu vrea să țină cont de ceea ce îi indic eu să scrie.
Starea mea emoțională e foarte deteriorată în prezent.
Da, nu stiu cum sa va răspund la asta, insa stiu ca e necesar sa existe colaborare.