Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca viceprimarul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca viceprimarul poate ...

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca viceprimarul poate avea consilier personal?
Viceprimarul nu poate avea consilier personal ... legea nu prevede asa ceva.
Dar art. 158 Codul Administrativ prevede ca ”Primarii și viceprimarii comunelor, ai orașelor, ai municipiilor și ai sectoarelor municipiului București pot înființa, în limita numărului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, respectiv al viceprimarului, în condițiile prevăzute de partea a VI-a titlul III capitolul II.” Iar in Partea VI titlul III cap II se prevede la art 544 si art 546 se arata ca viceprimarul de comuna poate avea un cabinet format dintr-un post. Prin urmare acest post poate fi de consilier personal al viceprimarului?