Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cei care au centrale termice în ce procent iau parte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cei care au centrale termice în ce procent iau parte la încălzire. ...

Cei care au centrale termice în ce procent iau parte la încălzire. Țevile de la termoficare trec prin toate apartamentele.
Mulțumesc.
Trebuie facut un calcul sofisticat, de catre specialistii dvs de la asociatie,
nu se aplica pur si simplu un procent, caci ar fi prea simplu si inechitabil.
Important este ca, pana nu se debranseaza toate apartamentele,
chiar si cei cu centrala vor plati cheltuielile cu incalzirea radetului.
Explicatia este ca, radetul a fost primul si nu centrala individuala.
(bine, se poate dezvolta ideea, dar ca sa intelegeti, concluzia este cea de mai sus)
Exista norma speciala de calcul la furnizorul de agent termic care repartizeaza cota parte functie de suprafata ,numar camere
Exista si posibilitatea izolarii termice a acelor tevi si atunci nu mai exista temei pentru plata incalzirii centralizate, de catre cei cu centrale termice proprii. Argumentul tehnic al acestei plati ar fi fost faptul ca si acele tevi cedeaza caldura apartamentului respectiv, care are alta sursa de incalzire principala. Prin izolare termica nu va mai exista argumentul.
Se pare ca si in cazul izolarii tevilor, exista temei pentru plata unei cote parti la incalzirea centralizata.
Spre exemplu, pierderile de caldura, astea trebuie platite de catre toate apartamentele. Si mai sunt si altele.
Adica, dupa cum am spus, pana nu se debranseaza de la radet toata lumea, toti trebuie sa contribuie.
In fine, tendinta si practica este sa se intre in polemica la nesfarsit pe chestiunile astea.