Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarii apartamentelor cu centrale termice (24 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarii apartamentelor cu centrale termice (24 din 27 de apartamente) nu mai vor să achite apa caldă care trece prin țevi. Există un articol de lege în care scrie că nu sunt obligați?

Buna ziua,
Un art. de lege sau o prevedere in care sa ie specificat faptul ca ap cu centrale termice nu sunt obligate sa plateasca apa calda care trece prin tevile pe care nu le putem scoate tocmai din cauza celor care au ramas la incalzirea centralizata? Tin sa precizez ca suntem 27 de apartamente, din care 24 sunt cu centrale termice, iar acum majoritatea au spus ca nu mai sunt de acord ca ei sa plateasca 20-30 de lei pentru cele 3 ap .
Va rog sa ma ajutati ca sa putem lamurii proprietarii.
Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Verificati la asociatie, insa proprietarii beneficiaza de caldura emisa de acele tevi. De principiu, ele fiind comune, si intretinerea lor etc. e comuna.
Incercati sa le izolati termic si apoi solicitati asociatiei sa verifice faptul ca acele tevi nu cedeaza apartamentului dvs. energie termica. Altfel da, ele constituie o sursa de incalzire.
Ele nu genereaza caldura oricum, problema este ca cele 24 de ap cu centrala nu mai doresc sa plateasca acele tevi, iar caldura pe scara este oprita de ceva de ani.
Nu se poate face adunare generala pentru a stabilii lucrul acesta?
Ceva imi scapa din ceea ce afirmati. Daca e oprita circulatia agentului termic prin acele conducte :
1. Ce consuma cele 3 apartamente ramase ?
2. Cum de apar cei 20-30 RON in factura dvs. lunara ?
Sunt tevile care inca sunt in apartamente, de acolo acei 20-30 de lei pe luna/per apartament