Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Copiii varului primar, au drept la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Copiii varului primar, au drept la succesiune? Mama ...

Bună ziua,
Copiii varului primar, au drept la succesiune? Mama lor a decedat, înainte persoanei pentru care se face succesiunea cu aproximativ 10 de ani.
Din cât m-am documentat verii primari, sunt de gradul 4 adică colateral ordinari și copiii lor ar deveni moștenitori de gradul 5 ceea ce presupune ca nu au dreptul la moștenire.
Aștept răspunsul dvs.
Mulțumesc și weekend plăcut.
Am găsit răspunsul aici... Mulțumesc doamna avocat Romascanu, un răspuns pe înțelesul tuturor.

* În caz ca s-a schimbat legea de atunci sau nu sunteți de acord, va rog sa argumentati. Mulțumesc

www.avocatnet.ro/forum/discu...
IuliaGalati, utilizator
Mulțumesc.

Nu, nu s-a schimbat.
Descendenții și ascendenții au vocație la moștenire indiferent de gradul de rudenie cu defunctul, iar colateralii numai până la gradul al patrulea inclusiv. (art. 963 alin. 2 Cod civil)

Adică până la veri primari inclusiv. (Verii primari fiind rude de gradul patru).
romascanu, moderator