avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Copiii varului primar, au drept la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Copiii varului primar, au drept la succesiune? Mama ...

Bună ziua,
Copiii varului primar, au drept la succesiune? Mama lor a decedat, înainte persoanei pentru care se face succesiunea cu aproximativ 10 de ani.
Din cât m-am documentat verii primari, sunt de gradul 4 adică colateral ordinari și copiii lor ar deveni moștenitori de gradul 5 ceea ce presupune ca nu au dreptul la moștenire.
Aștept răspunsul dvs.
Mulțumesc și weekend plăcut.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 12:12, 20 Decembrie 2020
Am găsit răspunsul aici... Mulțumesc doamna avocat Romascanu, un răspuns pe înțelesul tuturor.

* În caz ca s-a schimbat legea de atunci sau nu sunteți de acord, va rog sa argumentati. Mulțumesc

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Decembrie 2020
IuliaGalati, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc.

Nu, nu s-a schimbat.
Descendenții și ascendenții au vocație la moștenire indiferent de gradul de rudenie cu defunctul, iar colateralii numai până la gradul al patrulea inclusiv. (art. 963 alin. 2 Cod civil)

Adică până la veri primari inclusiv. (Verii primari fiind rude de gradul patru).
Ultima modificare: Duminică, 20 Decembrie 2020
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor monalisa16 monalisa16 Pot fi mostenitori legali descendentii(copiii) unui mostenitor colateral ordinar (var primar cu defunctul,gradul patru) in conditiile in care si acesta e ... (vezi toată discuția)
Descendentii verilor primari au drept sa vina la mostenire ? camelia.velicu camelia.velicu Descendentii verilor primari au drept sa vina la mostenire ? In fapt,pentru o succesiune la care nu exista decat mostenitori de grad IV , adica veri primari , ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu veri primari ContSters424612 ContSters424612 buna am o intrebare va rog sa ma lamuriti a murit o verisoara primara,ea nu a fost casatorita niciodata fratii nu are ,parinti nu are ,in schimb sunt 2 frati ... (vezi toată discuția)