Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coloana gaze separata-bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coloana gaze separata-bloc

Exista un regim clar al coloanei de gaze care a fost construita pentru cei care își pun centrala termica? Mai exact: dacă un investitor inițial vinde apartamentul, cota parte a lui din investiție este automat preluata de noul proprietar? Sau rămâne la vechiul proprietar?
FireSky08, utilizator
In mod normal, este preluata de noul proprietar.
Investitia intra in gestiunea asociatieid e proprietari ca parte comuna
Nu poate fi parte comuna din moment ce a fost facuta prin investitia celor care si-au pus centrala proprie individuala. Conducta apartine proprietarilor platitori si racordati la ea. Daca cineva a vindut apartamentul cu centrala termica racordata la acea coloana, noul proprietar preia si investitia fostului proprietar. Exista un proiect, exista documente.
latka, utilizator
Investitia initial este facuta de catre investitor care in final vinde toate apartamentele
daca investitorul initial platitor a fost investitorul cum apreciati ca dupa vanzarea apartamentelor
a fost facuta prin investitia celor care si-au pus centrala proprie individuala
?????
Investitia in coloana de gaz este facuta de cei care isi pun centrala termica individuala. Poate fi o singura persoana la inceput, sau mai multe. Ei sunt proprietarii acelei coloane de gaz, in scara respectiva.