avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... in situatia urmatoare: soferul e foarte beat, apare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

in situatia urmatoare: soferul e foarte beat, apare filtrul de ...

in situatia urmatoare:

soferul e foarte beat, apare filtrul de politie. soferul fuge pe o strada laturalnica, schimba locul cu pasagerul din dreapta (care accepta). in cateva secunde apare masina si ii gaseste. pasagerul spune ca el a condus etc.

ce risca cei 2 aventurieri dpdv penal? daca sunt dovediti, ceea ce mi se pare ca i f greu de dovedit.
Cel mai recent răspuns: secured , utilizator 15:08, 30 Decembrie 2020
Risca sa fie arestați preventiv si condamnați cu executare.
Am avut situatie in care nu ne-am înțeles la bani si nu am întrat în instanta iar inculpații au fost arestați preventiv.
Asadar, v-am dat un exemplu concret si mai exista astfel de cazuri de care știu si nu am fost angajat tot din motive financiare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Risca amândoi dosare penal, probabil asta s-a si întâmplat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Decembrie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
si ptr ce poate fi condamnat pasagerul? daca e treaz, are permisu in regula. doar a mintit politia.
si nu exista cam video la locul unde au schimbat locurile. mi se pare ca si daca prin absurd recunoaste soferu beat, e cuvantul unuia impotriva celuilalt. nu exista martori cand au inceput calatoria. cum ar putea sa riste condamnari? si mai ales, pentru ce? soferu beat , inteleg, conducere sub influenta alcoolului dar pasageru sacrificat in cinstea cazierului impecabil a soferului beat?
Ultima modificare: Luni, 21 Decembrie 2020
secured, utilizator
De ex. favorizarea faptuitorului.
Ce spun eu acum domnii avocati stiu foarte bine: oamenilor obisnuiti (exceptie escr*cii/infractorii/etc) le este foarte greu sa se sincronizeze atunci cand mint in declaratii! Iar perversitatea organelor de ancheta e fara limite. Inca ceva: foarte putini dintre cetateni cunosc/folosesc drepturile pe care le au cand vin in contact cu aparatul de represiune: dreptul de a tacea, dreptul de a fi asistat de un avocat ales, dreptul de a nu se autoincrimina. Primul principiu pe care-l invata studentii de la drept din SUA este never represent yourself, niciodata sa nu te reprezinti singur!
Ultima modificare: Vineri, 25 Decembrie 2020
DlGoe, utilizator

Alte discuții în legătură

Dreptul la avocat in cazul arestului preventiv mitachealina mitachealina In cazul arestului preventiv de 24 de ore, familia nu are dreptul la informatii din partea politiei, sa stie motivul arestului, sa ia legatura cu inculpatul, ... (vezi toată discuția)
Plangere privare libertate nejustificata dia2120 dia2120 am un frate care fost acuzat intr-un dosar penal pe baza unei plangeri mincinoase.ancheta s-a oprit deoarece s-a dovedit ca partea vatamata a mintit in ... (vezi toată discuția)
Consum/trafic de droguri vlady_alive vlady_alive ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in ... (vezi toată discuția)