avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare intretinere La cererea partilor, in speta mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare intretinere La cererea partilor, in speta mama si fiica, ...

Anulare intretinere

La cererea partilor, in speta mama si fiica, se poate anula contractul de intretinere daca partile doresc in mod amiabil, tot la notar? Sau este necesar a se merge in instanta?
Cel mai recent răspuns: Ioan Viorel Danciu , Mediator 15:05, 23 Decembrie 2020
Trebuie mers in instanta.
Dacă amândouă sunt de acord nu e nevoie de instanță, contractul poate înceta în același mod în care a fost încheiat: la notar.

Art. 1270
(2) Contractul se modifică sau încetează numai prin acordul părților ori din cauze autorizate de lege.

Pot întreba la orice notariat asta.
Pe legea veche se putea la.notar.
Am avut clienți care i-am trimis la.notar ca nu aveam timp.de.ei.

Pe.legea noua pare sa se poată dar.mergeti la.notar pentru ca ei se ocupa de problemele lor.
Este bine sa mergeti la mai mulți notari daca unul sau altul nu va avea timp.
Ultima modificare: Duminică, 20 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doar pare? :) Contractul se desface potrivit principiul simetriei actelor juridice.
Potrivit principiului simetriei în drept, aşa cum asemenea acte juridice pot fi încheiate prin acord de voinţă (mutuus consensus), tot astfel ele pot fi desfăcute, revocate prin acord de voinţă, dar exprimat în sens contrar (mutuus dissensus).


Nu cred că există vreun notar care să nu știe asta. Primul la care va merge îi va spune că se poate.
Daca notarul va avea timp ii va spune ceva.
Nu stiu cat costa onorariul notarului pentru ca timpul notarului depinde si de acest lucru...
Daca notarul nu va avea timp ii va spune ca se poate si atat...
Intre a face si a incerca este o mare diferenta...
Ultima modificare: Luni, 21 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Anulare act notarial cu acordul părților Marta B. Marta B. Dacă a fost întocmit un act notarial între mamă și unul din copiii ei, pentru că acest copil, în schimbul îngrijirii, să primească toate bunurile și ... (vezi toată discuția)
Contract intretinere geo-oana geo-oana Buna seara.In legatura cu un contract de intretinere cu uzufruct viager facut de mama cu sora mea.Ne-ar interesa daca se poate anula contractul facut la notar ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere cu clauza de transmitere a dreptului de proprietate grecu975 grecu975 Buna ziua, As dori niste pareri relevante in urmatoarea speta: -bunicii mei au semnat in anul 2002, un contract de intretinere cu clauza de transmitere a ... (vezi toată discuția)