Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! O intrebare scurta: Eu ca si adjudecator, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! O intrebare scurta: Eu ca si adjudecator, ce obligatii ...

Buna ziua! O intrebare scurta: Eu ca si adjudecator, ce obligatii am in legatura cu imobilul adjudecat?
Context: ma intereseaza sa achizitionez un imobil scos la licitatie publica din cauza faptului ca proprietarul nu a mai platit ratele la banca si acel imobil este acum executat silit. Proprietarul a adunat pe parcursul a mai multor ani multe datorii, respectiv catre asociatia de proprietari, catre primarie (impozite), catre firma de salubritate, gaze, curent... pe scurt, o mare bataie de cap. Am incercat sa ma interesez cat am putut si am aflat ca datoriile catre asociatia de proprietari trebuiesc platite din pretul de vanzare al imobilului (daca asociatia s-a inscris la masa credala) sau de la vechiul proprietar. Pe acelea inteleg ca nu trebuie eu sa le platesc, dar nu am gasit nicio baza legala pentru restul. Daca eu ma mut acolo si inchei contract cu firma de gaze, acea firma ma poate obliga sa platec datoriile vechiului proprietar?

Multumesc anticipat!
Ca regula, imobilul se vinde liber de sarcini. Toti creditorii trebuie sa se indrepte impotriva debitorului, a celui cu care au contractat. Domnia voastra sunteti adjudecatar, nu mostenitor.