Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... de câte ori pe an trebuie sa se intruneasca Asociatia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

de câte ori pe an trebuie sa se intruneasca Asociatia de proprietari ...

de cite ori pe an trebuie sa se intruneasca Asociatia de proprietari ? si daca trebuie inregistrata in registrul Blocului ?
La noi ședințele anuale nu s-au ținut.
A propus un vecin asta vara sa se facă in parc dar nu s-a organizat nimic.
Pareri, pareri...
Unii dintre proprietari nu mai pot de dorul sedintelor (ma rog, adunari generale), altii chiar daca-i convoci si cu fanfara militara, citesc convocatorul la avizier, semneaza tabele convocatoare, asociatia le mai trimite si invitatii personalizate (scrisoare recomandata cu raspuns platit) - si tot nu se prezinta la AG...

La noi, in IASI, serviciul asociatii de proprietari (SAP), de pe langa Primarie, ne-a recomandat (in scris) ca pe timpul pademiei cu C-19, sa nu tinem nicio sedinta de com. ex. sau AG - si zic ca a fost o recomandare de bun simt si oarecum ancorata in realitatea zilelor de astazi.
In fine, daca faci - de ce faci, daca nu faci , de ce nu faci ! Specifc romanesc - mai ales la as. prop. !

Adam Grecu a scris:

Pareri, pareri...
Unii dintre proprietari nu mai pot de dorul sedintelor (ma rog, adunari generale), altii chiar daca-i convoci si cu fanfara militara, citesc convocatorul la avizier, semneaza tabele convocatoare, asociatia le mai trimite si invitatii personalizate (scrisoare recomandata cu raspuns platit) - si tot nu se prezinta la AG...

Pe langa faptul ca nu s-a organizat AG, presedintele si membrii din administratie fac parte din dezvoltatorii blocului. Doresc in continuare sa managerieze complexul rezidential si in acest sens la AG ca si detinatori a majoritatii boxelor nevadute (aprox 60 buc) doresc ca un detinator de boxa sa aiba dreptul la 1 vot. In acest fel doresc sa detina majoritatea voturilor in AG.
Este legal?
Multumesc!
Art. 49
(3)Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari se au in vedere urmatoarele:
a)fiecare proprietar, membru al asociatiei, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietate imobiliara;
b)pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar, membru al asociatiei, are o pondere egala cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna;
c)in situatia in care un proprietar detine o cota-parte indiviza de parti comune mai mare de jumatate din totalul cotelor-parti indivize de proprietate comuna din condominiu, ponderea voturilor de care el dispune este limitata, fiind egala cu suma ponderii voturilor celorlalti proprietari;
d)proprietarul, membru al asociatiei, poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
e)un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta cel mult un membru absent, daca prezinta imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza. O copie a imputernicirii se ataseaza procesului-verbal al sedintei;
f)presedintele, membrii comitetului executiv, administratorul, cenzorul/comisia de cenzori sau alt membru al familiilor acestora nu pot primi mandat pentru a reprezenta un alt proprietar in cadrul adunarii generale;
g)in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv;
h)administratorul, reprezentantul administratorului, sotul/sotia acestuia si alti membri ai familiei sale, daca sunt membri ai asociatiei de proprietari la care acesta este angajat, nu au drept de vot in probleme referitoare la activitatea administratorului.

Art. 2
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
t)proprietate individuala - locuinta sau spatiul cu alta destinatie decat aceea de locuinta, parte dintr-un condominiu, destinata locuirii sau altor activitati, detinuta in proprietate exclusiva;
w)unitate de proprietate imobiliara - proprietatea individuala, definita conform lit. t), care constituie bunul principal, impreuna cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna.

[ link extern ]
Părerea mea este ca daca in lege scrie ca trebuie sa se întrunească cel puțin o dată pe an in adunarea generala așa ar trebui făcut, cu excepția faptului ca o alta lege ar spune contrar.

Adam Grecu a scris:

Pareri, pareri...
Unii dintre proprietari nu mai pot de dorul sedintelor (ma rog, adunari generale), altii chiar daca-i convoci si cu fanfara militara, citesc convocatorul la avizier, semneaza tabele convocatoare, asociatia le mai trimite si invitatii personalizate (scrisoare recomandata cu raspuns platit) - si tot nu se prezinta la AG...

La noi, in IASI, serviciul asociatii de proprietari (SAP), de pe langa Primarie, ne-a recomandat (in scris) ca pe timpul pademiei cu C-19, sa nu tinem nicio sedinta de com. ex. sau AG - si zic ca a fost o recomandare de bun simt si oarecum ancorata in realitatea zilelor de astazi.
In fine, daca faci - de ce faci, daca nu faci , de ce nu faci ! Specifc romanesc - mai ales la as. prop. !