avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare apartament vandut de parintii mei Parintii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare apartament vandut de parintii mei Parintii mei au ...

Recuperare apartament vandut de parintii mei
Parintii mei au vandut acum 4 ani apartamentul lor.
A fost vandut sub pretul pietei la insistentele disperate ale cumparatorului care venea de cateva ori pe sapt in casa parintilor mei.
Tatal meu suferea de Alzheimer. La momentul tranzactiei avea 82 de ani.
Nici nu a stiut ce se petrece. Mama a fost cea care vroia sa vanda pt ca nu se mai puteau intretine singuri.
Apartamentul a fost vandut sub grila notariala, era un apartament foarte mare si ultracentral in provincie.
Ulterior vanzarii din cauza parasirii locuintei lor de-o viata starea lor de sanatate s-a degradat abrupt.
Notarul nu a cerut expertiza a starii lor de sanatate cu toate ca aveau o varsta. Tata 82, mama 75.
Cel mai recent răspuns: Irina Pricop , Consilier juridic 18:59, 29 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notarul nu este obligat sa ceară expertiza IML la fiecare tranzacție. Cere această expertiză doar daca are dubii că unul din vânzători nu are discernământul complet. Daca imobilul ar fi vândut sub prețul pieței la rude de gradul unu, ați avea vreo șansă, dar dacă a fost vândut la străini, șansele să anulați prin instanță contractul de V/C sunt zero.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Decembrie 2020
Dapix, utilizator
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia sa va fi implicat atunci, imposibil sa nu fi stiut ca au probleme de sanatate si financiare.
Acum e tradiv.
Grila notariala se foloseste pentru calcularea taxelor si nicidecum ca limita de pret la vanzare. Pot sa vand si pe 1 leu dar taxele se calculeaza la valoarea din grila. Deci e irelevant pretul sub/peste cel din grila. In rest, notarul nu are vreo obligatie si nu are nici pregatirea necesara sa evalueze starea de sanatate a semnatarilor. Daca ar fi observat ceva in neregula, ceva foarte vizibil, ar fi putut sa ceara un certificat. Posibil ca tatal sa fi avut episoade de luciditate sau boala sa nu fi fost avansata si notarul nu a putut observa nimic. Oricum, sanse sa castigati ceva sunt sub nivelul marii. Nici nu va sfatuiesc sa incercati fiindca veti pierde timp si bani de pomana
Am inteles ca parintii pot sa face ce vor cu bunurile lor cat timp traiesc.
Doamna este fiica, mostenitor rezervatar, daca acela era singurul apartament de mostenit, ramane fara nimic? Nu poate "ataca" in judecata acel contract de vanzare cumparare? Stiu un caz similar in aceeasi situatie. Va multumesc.

Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2020
RoxanaRamona, utilizator
Așa este, ați înțeles corect, oamenii au dreptul să dispună de bunurile lor așa cum doresc.
Au dreptul sa vândă tot, și să nu lase nimic moștenire. Nimeni nu poate fi obligat să lase ceva moștenire.

Iar acest apartament a fost vândut legal la NOTAR prin contract de V/C.

Cu siguranță ceea ce ați auzit dumneavoastră, nu este un caz similar cu speța de față.
Donația se poate ataca de moștenitorii rezervatari, dar nu contractul de V/C către străini, oameni de bună credință care achiziționează contra cost un imobil.
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2020
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Act de vanzare cumparare prin banca ccrys ccrys Parintii mei sunt in viata si vor sa imi treaca apartamentul pe numele meu. Eu mai am un frate care este de acord si nu are nici o pretentie intrucat si el ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare casa belcris141 belcris141 Care este suma minima pe care o poti declara la notar cand se face act de vanzare-cumparare pt. o casa.In cazul de fata, tranzactia se face intre mama si ... (vezi toată discuția)
Părinții vor să cedeze apartamentul unuia dintre cei doi copii cu act de vânzare-cumpărare, dar fără plata prețului. se impune un preț minim de vânzare? Cris D. Cris D. Daca parintii vor sa cedeze apartamentul unuia dintre cei doi copii, cu act de vanzare/cumparare, trebuie sa faca dovada primirii banilor de la fiu? Mentionez ... (vezi toată discuția)