Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare casa

Care este suma minima pe care o poti declara la notar cand se face act de vanzare-cumparare pt. o casa.In cazul de fata, tranzactia se face intre mama si copil.Notarul oricum taxeaza in functie de grila,cred. Niste sfaturi va rog. Multumesc anticipat.
exact cum spuneti...in functie de grila.
si vanzarea si donatia, daca sunt si alti viitori mostenitori rezervatari, pot fi atacate. sa luati in calcul asta
Deci,sa inteleg ca pe notar nu il intereseaza daca eu o cumpar cu 100 de euro? Iar legat de mostenitori,da ,sunt ,dar ce poate sa atace la un act de vanz-cump,la donatie stiam ca se poate ,dar si la vanz-cump? Tocmai de acea se vrea a se incheia un act in care sa nu fie eventuale probleme in viitor cu ceilalti mostenitori.
belcris141, utilizator
La o vanzare, pretul trebuie sa fie serios, adica sa fie in relatie cu valoarea bunului. Sigur, cand tranzactia se face in familie, vanzatorul poate cere un pret mai mic decat pretul pietei (in considerarea faptului ca ii vinde nepotului, de exemplu), dar in niciun caz nu poate fi "100 euro". In acest caz pretul este derizoriu, actul e lovit de nulitate, iar notarul va refuza sa va semneze un astfel de contract.
Pretul trebuie sa fie rezonabil, serios si nu derizoriu.
ContSters267464, utilizator
Bun,partea cu pretul am inteles-o,pe cea cu contestatul actului de vanzare-cumparare nu am inteles-o, de ce (motivul).Chiar nu exista nici un act de necontestat?Nu mai inteleg nimic.