Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... model plangere prealabila pentru art 180-ingrijiri ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

model plangere prealabila pentru art 180-ingrijiri medicale 14-15 zile

va rog ajutati ma cu realizarea unei plangeri prealabile!am fost la politie insa mi s a spus ca trebuie sa o fac eu acasa!!!va implor!!!
DOMNULE PRIM-PROCUROR,

Subsemnatul(a) ............., domiciliat(a) in .............., formulez:

PLANGERE PREALABILA DE PUNERE IN MISCARE A
ACTIUNII PENALE

impotriva faptuitorului(oarei) ..............., domiciliat(a) in .............. pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 180 C. pen., comisa la data de .............
De asemenea, cer obligarea respectivului(ei) la plata despagubirilor civile in suma de ....... lei, cat si la cheltuielile judiciare pe care le voi efectua.
In fapt, la data de ........., faptuitorul(oarea) m-a lovit cu ..........., cauzandu-mi leziuni, pentru a caror vindecare am avut nevoie de ....... zile ingrijiri medicale, asa cum rezulta din certificatul medico-legal. Datorita incapacitatii de a munci, am suferit un prejudiciu in suma de .......... lei, reprezentand veniturile pe care le puteam realiza daca nu eram victima agresiunii faptuitorului(oarei).
In drept, fapta constituie infractiunea de vatamare corporala prevazuta de art. 181 C. pen.
Dovada plangerii o fac cu certificatul medico-legal nr. ......... din ......... eliberat de ........... si cu declaratiile martorilor: ...........

Data depunerii
Semnatura,

DOMNULUI PRIM-PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE
LANGA JUDECATORIA ................
Judetul ..........................
ContSters47264, utilizator
buna ziua,
iar acest model de plangere trebuie sa il depun la parchet nu?