Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca un pensionar da in judecata fosta intreprindere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca un pensionar da in judecata fosta intreprindere si cere ...

Daca un pensionar da in judecata fosta intreprindere si cere daune morale..Trebuie sa achite ceva taxa de judiciar..?Foarte frumos multumesc daca primesc raspuns.
Care este obliectul litigiului?
Daune morale pentru ce anume? Acţiunile privind stabilirea şi acordarea de despăgubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnităţii sau reputaţiei unei persoane fizice se taxează cu 100 lei.
Daca este vorba despre un litigiu de munca, atunci acestea sunt scutite de plata taxelor judiciare.
Cornel Vasile, Consilier juridic