Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca o persoana are hepatita b cronica, il poate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca o persoana are hepatita b cronica, il poate afecta la locul ...

Daca o persoana are hepatita b cronica, il poate afecta la locul de munca? In sensul ca nu este apt de munca? Cine stabileste acest aspect, medicina muncii sau medicul de familie? (Medicul de familie a refuzat eliberarea unei adeverinte cu mentiunea "apt pt munca" pe motiv ca angajatul are hepatita b)
Anca Florea23, utilizator
Supravegherea sănătăţii lucrătorilor este asigurată de către medicii specialişti de medicina muncii.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor stbileste in anexa 1 prin fisele de examinari medicale pentru diferite profesii, activitati, contraindicatii.
Medicul specialist de medicina muncii in urma examinarii medicale a lucratorului stabileste aptitudinea in munca a acestuia prin mentiune in fisa de aptitudine - apt/ apt conditionat/ inapt pentru locul de munca ....