Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!După 23 de ani de căsnicie vreau sa bag ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!După 23 de ani de căsnicie vreau sa bag divort!Locuiesc ...

Bună ziua!După 23 de ani de căsnicie vreau sa bag divort!Locuiesc de 23 de ani aici ,locuinta fiind a socrilor ,socrii sunt decedati si dupa decesul soacrei am facut taxa de mostenire ,mostenitor fiind sotul meu!Tin sa mentionez ca in cei 23 de ani aici am muncit si investit alaturi de el.El acum dupa moartea mamei lui imi spune sa plec ca este casa lui ..etc.Avem si o fata de 14 ani.Eu nu pot pleca de langa copil.Cum sa procedez?pot baga divort si sa locuiesc in casa unde am investit 23 de ani?Va multumesc!

Lore44 a scris:

.si cand aud ca nu am dreptul ma ia greata...

Incercati cu lamaie, poate trece.

Cu martori si acte doveditoare toata casa moe imi revine...mie si copiilor

Ar fi posibila si varianta asta, dar numai in situatia in care ar crapa pana la divort, altfel, nu, cu toti martorii din lume,

Puteti sta in casa pana la divort, apoi poate cere evacuarea dvs, dar si dvs puteti cere in instanta sa se constate ca aveti un drept de creanta asupra bunului sau propriu si sa cereti un drept de retentie asupra imobilului pana va da banii, Dar ramane de vazut ce veti obtine si in ce conditii. Veti cere sa se constate si ca datoria e comuna si ca o platiti singura.
Daca instanta constata ca aveti un drept de creanta si suma ce trebuie sa o recuperati e mare si il executati silit imobiliar, puteti adjudeca in contul creantei si sa ii dati diferenta, numai asa casa va putea fi a dvs.
Ca idee, aveti nvoie de un avocat pentru toate astea. Pana una, alta si sa va explice pe indelete, care e treaba cu drepturile.

gi-jane2, moderator