Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de funcții la stat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de funcții la stat

Buna seara .
Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea situație in care ma aflu :ocupația mea este de farmacist și in luna Noiembrie in acest an am luat examenul de intrare in rezidentiat specializarea farmacie generală ,am ales centrul universitar de pregatire Sibiu, urmând ca de la 1 Ianuarie sa încep un contract de munca cu Spitalul Clinic Județean de Urgenta Sibiu pe o perioada de 3 ani timp de munca 7 ore pe zi cu funcția de farmacist rezident . Eu momentan sint angajata ca farmacist tot in farmacie de spital , dar pe județul Valcea
.Întrebarea mea este dacă este legal sa am doua CIM uri valabile, cumva pe aceeași funcție (farmacist, respectiv farmacist rezident ) , ambele la stat? Urmează sa reduc norma la 4 ore la contractul de la spitalul Vl și sa rămân cu funcția de baza declarată la Spitalul Sibiu .Dar, nu știu dacă legal am dreptul la acest cumul de funcții la stat .
Va mulțumesc anticipat
nicoletacialacu, utilizator
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, o persoana poate incheia c.i.m. cu norma intreaga / timp partial cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga/ timp partial.
Cornel Vasile, Consilier juridic