Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vaccinare este obligatorie daca nu mă vaccinez mă ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vaccinare este obligatorie daca nu mă vaccinez mă pot concedia ...

Vaccinare este obligatorie daca nu mă vaccinez mă pot concedia cum mă pot apăra conform legii
Nu e obligatorie, nu va agitati.
Vaccinul nu-i obligatoriu, dar angajatorul te poate considera pericol public pentru ceilalți. De asemenea colegii de lucru te pot considera pericol public pentru ei.
Vaccinarea împotriva COVID-19 este voluntară/nu obligatorie. Daca ar fi fost obligatorie , nevaccinarea poate fi motiv de concediere , in anumite conditii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cum sa mă considere pericol pentru ceilalți daa te vaccinezi te ai imunizat n-ai cum sa te mai îmbolnăvești
Dar poate mai sunt vreo zece care refuză vaccinarea. Toți sunteți un potențial pericol pentru ceilalți colegi nevaccinați.
Și astfel firma suferă din lipsă de forță de muncă, infectații nevaccinați stând în concediu medical.
Deocamdată vaccinarea se face voluntar.