Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am refuzat vaccinarea ...

Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am refuzat vaccinarea anti covid -19,este legal sa fiu pus pe o viitoare lista de disponibilizari din acest motiv ? Va multumesc.
Nu este legal pentru ca ar fi ca si cum ati fi obligat sa va vaccinați.
Angajatorul trebuie sa ia toate masurile ca cei internati sa aiba parte de siguranta, ori ei se pot imbolnavi doar de la cei ce aduc din exterior.
Pot sa aduca si vizitatorii, dar macar sa se stie ca nu de la personal.
Mie mi se pare o masura corecta, desi e dreptul dvs sa nu va vaccinati.
Oricum, cred ca motivul oficial, nu va fi asta, dar la o eventuala reducere de personal, e un criteriu.
In caz de reducere de personal poate fi un criteriu dar tot la fel poate fi la.fel si daca se vaccinează toti.
Ar putea sa se dea lege cu obligativitatea vaccinării celor care lucrează în acest domeniu.
Pe de alta parte, virusul se poate transmite si prin atingerea suprafețelor contaminate si vaccinarea nu ar exclude total transmiterea virusului.
Contează foarte mult si modul de transmitere a virusului iar în cazul noului coronavirus exista mai multe modalități de transmitere.
Va asumati decizia de a nu va vaccina ,decizie care va avea si consecințe.Practic nu este obligatoriu dar pt a lucra în anumite domenii refuzul pune in pericol si alte persoane vulnerabile.Nu aveti decât să analizați cu un av cand va fi cazul actele emise de angajator..
Vârstnicii vor fi vaccinați.
Depinde insa si statul cu cât talent se va misca pentru ca nu pare foarte talentat...
In fine, fiind vaccinați vor fi imuni dupa cum.se zice sau nu vor face forme.grave.
Ramane de vazut ce va fi pentru ca cei vaccinați daca sunt infectati pot transmite virusul oricum.
Așadar, dupa cum rezulta din ceea ce este în prezent, virusul va putea fi transmis si de cei vaccinați, vaccinul protejând practic pe cei vaccinați și nu si pe cei nevaccinati.
Din acest motiv, eu zic ca as câștiga fara probleme un proces de acest fel.
Am studiat absolut tot ce misca cu acest nou coronavirus si tot ceea ce circula ca informații științifice pana in prezent.
Cunosc si partea cu dezinformarea, inclusiv din partea unor medici neinformați stiintific suficient.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat