Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Conform legii Drepturilor Pacientului, Constitutiei ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Conform legii Drepturilor Pacientului, Constitutiei ...

Bună dimineața!
Conform legii Drepturilor Pacientului, Constitutiei Romaniei, Conventiei de la Oviedo, cat si altor tratate internationale, vaccinarea trebuie sa fie un act asumat, benevol, dat in urma informarii pacientului, de catre acesta, fara a exista, vreo repercursiune, in cazul refuzului informat.
Legea care se va dezbate, si care va fii pusa in dezbatere, numita Legea Vaccinarii Obligatorii, care, am inteles ca a suferit modificari aduse de 1 deputat PNL, si de grupul PSD, inca din 2017/2018, cat si cateva modificari, sugerate de grupul AUR , recent, atat in cadrul Comisiei de Sanatate si Familie, dar si in cadrul Comisiei Drepturilor Omului.
Ar fii legal, sa treaca legea, intr-o forma, in care capacitatea si dreptul alegerii, i-ar fii inalturat omului? Ma refer aici prin raportarea fie la OMS, UE sau la Ministerul Sanatatii, in diverse contexte, prezentate, cum ar fii cel al situatilor epidemiologice speciale desi la noi, stiu ca pandemie/ epidemie, nu a fost declarata, pana acum, dar si in orice alta situatie, si ar incalca libera alegere, care este aparata, prin cele prezentate mai sus.
Buna ziua

Proiectul de lege aminitit de dvs, exista doar in capul antivaxerilor si activistilor anti-botnita de la Latrina 3 si Haznaua TV.
In rest, se vaccineaza doar cine doreste acest lucru.
Punct.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Vaccinarea pentru noul coronavirus nu poate deveni obligatorie mai devreme de 7 ani dupa estimarea mea.
Deocamdata nu se da un raspuns imun prin vaccinare ci doar un raspuns ca sa nu te imbolnavesti in forma grava sau severa si nu s-a stabilit daca exista sau nu reactii secundare.
Ramane de vazut si in ce masura nu se va ajunge la forme grave in caz de infectare.
Totul se afla de abia la inceput de cercetare stiintifica.

Ar trebui data o lege speciala pentru noul coronavirus si nu o lege la gramada.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat