Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara.Se mai poate depune plangere penala pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara.Se mai poate depune plangere penala pentru delapidare ...

Buna seara.Se mai poate depune plangere penala pentru delapidare daca fapta a fost savarsita in anul 2014.?Sau sa prescris.
Persoana respectiva avea calitatea de functionar public?
Nu.doar de angajat.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Persoana respectiva avea calitatea de functionar public?

In aceasta situatie pare sa fi intervenit prescriptia raspunderii penale.
La calcularea termenului de prescripție a răspunderii penale se ține seama de pedeapsa prevăzută de art. 295 din Codul penal raportat la art. 308 alin. (2) din Codul penal.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat