Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil minor

Bună seara,

Vreau să dau în judecată fosta concubină (cu care am trăit 2 ani și am făcut o fetiță), și m-ar interesa câteva chestii la care am nelămuriri.

Înainte de asta, vreau să specific că ea și-a lăsat un baiat, din concubinajul anterior, să-l crească maică-sa. Iar acum plănuiește să se "mărite" cu alcineva.

Înainte de a o da în judecată pentru a obține custodia fetiței (sunt 100% convins că o voi obține), aș dori să știu cum se "împarte" fetița.

Dacă o obține ea, va trebui să rămână în țară (ea având de gând să plece), astfel să o pot vedea și eu, așa cum va decide instanța. Din ce știu o pot vedea 1-2 zile săptămânal.

Plus că eu nu-i voi da niciodată procură să plece cu fata.

1. Dacă o voi obține eu, având procură de la ea, pot pleca din țară cu fetița?
2. Dacă plecăm amândoi (să presupunem că plec eu primul) dar ea va lăsa fata în grija altor neamuri fără știrea mea, pot face ceva în privința asta, gen să o "bag" la abandon?

Am încercat de nenumărate ori să ajungem la o înțelegere, dar nu se poate. Astfel că singura soluție e în instanță.

Ea nu muncește, deci nu se poate descurca cu fata.
Eu muncesc "online" (gen antreprenor) de peste 10 ani dar fără acte, deși aș avea dovezi de venituri - dacă ar fi vorba de "cum aș întreține fata". Am mai muncit și în străinătate, angajat cu acte, însă am fost nevoiți să ne întoarcem acasă din cauza ei - legea "copiiilor fiind strictă în Suedia".

Plus că, în caz de obținere a custodiei, vreau să mă întorc în Suedia și să încep munca acolo.

Așadar, cum se procedează?
Cum se "imparte" fata?
Dacă am custodie pot pleca fără voia ei? (deși eu încă am procură de la ea)

Orice ajutor/sfat e binevenit.

Mulțumesc,
Vali

E complicata situatia. Trista, nu mai spun. Sansele alea - sunt 100% convins că o voi obține - puneti-le sub semnul rezervei. Desi de obicei nu fac trimitere la avocat, acum va spun ca, aveti nevoie de un avocat pentru ce doriti dvs.
Pentru că ați trecut prin tot dreptul familiei aici și aveți câte 2, 3 întrebări într-o frază, vă voi răspunde printre rânduri, în măsura în care un răspuns va fi posibil fără să se întindă cât un tratat de drept.

isshmen a scris:

Bună seara,

Vreau să dau în judecată fosta concubină (cu care am trăit 2 ani și am făcut o fetiță), și m-ar interesa câteva chestii la care am nelămuriri.

Înainte de asta, vreau să specific că ea și-a lăsat un baiat, din concubinajul anterior, să-l crească maică-sa. Iar acum plănuiește să se "mărite" cu alcineva.

Înainte de a o da în judecată pentru a obține custodia fetiței (sunt 100% convins că o voi obține), aș dori să știu cum se "împarte" fetița.
1. CE ÎNȚELEGEȚI DVS. PRIN CUSTODIE?
2. COPIII NU SE „ÎMPART” ȘI SIGUR NU DUPĂ REGULI FIXE, ȘABLOANE; ESTE DIFERIT DE LA CAZ LA CAZ.

Dacă o obține ea, va trebui să rămână în țară (ea având de gând să plece), astfel să o pot vedea și eu, așa cum va decide instanța. Din ce știu o pot vedea 1-2 zile săptămânal.
1. PĂRINȚII NU POT FI OBLIGAȚI SĂ RĂMÂNĂ ÎN ÎN ȚARĂ.
POATE CERE JUDECĂTORULUI INCLUSIV AUTORIZAREA SĂ PLECE CU FETIȚA.
DISCUȚIA DESPRE PROGRAMUL DVS. DE VIZITARE ESTE AMPLĂ ȘI ARE PREA MULTE VARIABILE CA SĂ PUTEȚI PRIMI UN RĂSPUNS MATEMATIC.

Plus că eu nu-i voi da niciodată procură să plece cu fata.
DUPĂ CUM SPUNEAM, UN JUDECĂTOR AR PUTEA SUPLINI, ÎN ANUMITE CONDIȚII, ACORDUL DVS.

1. Dacă o voi obține eu, având procură de la ea, pot pleca din țară cu fetița?
DACĂ NU REVOCĂ PROCURA, DA, PUTEȚI IEȘI DIN ȚARĂ.

2. Dacă plecăm amândoi (să presupunem că plec eu primul) dar ea va lăsa fata în grija altor neamuri fără știrea mea, pot face ceva în privința asta, gen să o "bag" la abandon?
NU EXISTA ABANDON DE FAMILIE ÎN SENSUL IMPLICAT DE DVS. AICI.

Am încercat de nenumărate ori să ajungem la o înțelegere, dar nu se poate. Astfel că singura soluție e în instanță.

Ea nu muncește, deci nu se poate descurca cu fata.
DAR AMÂNDOI SUNTEȚI PĂRINȚI ȘI AMÂNDOI AVEȚI OBLIGAȚIA DE A CONTRIBUI LA ÎNTREȚINEREA COPILULUI.

Eu muncesc "online" (gen antreprenor) de peste 10 ani dar fără acte, deși aș avea dovezi de venituri - dacă ar fi vorba de "cum aș întreține fata". Am mai muncit și în străinătate, angajat cu acte, însă am fost nevoiți să ne întoarcem acasă din cauza ei - legea "copiiilor fiind strictă în Suedia".

Plus că, în caz de obținere a custodiei, vreau să mă întorc în Suedia și să încep munca acolo.
CUSTODIA ȘI LOCUINȚA COPILULUI SUNT LUCRURI DIFERITE.

Așadar, cum se procedează?
Cum se "imparte" fata?
Dacă am custodie pot pleca fără voia ei? (deși eu încă am procură de la ea)

Orice ajutor/sfat e binevenit.
ARAREORI RECOMAND ASTA CELOR CARE SCRIU PE FORUMURI, DAR CONSULTAȚI ÎN MOD DIRECT UN AVOCAT, E NEVOIE DE MAI MULTE EXPLICAȚII ȘI CLARIFICĂRI ALE UNOR NOȚIUNI.

Mulțumesc,
Vali

Ca sfat sa porniti corect in aceste demersuri v as spune sa puneti pe prim plan interesul copilului si nu razboiul dintre parinti, ori denigrarea celuilalt parinte.

Copilul nu are nicio vina ca ati ales sa l concepeti si sa l nasteti, nu este marfa de impartit, are drepturi si mai ales sentimente pt dvs ambii lui parinti. Nu va putea niciodata un strain ( a se citi judecator) sa aduca o rezolvare situatiei unui copil atnci cand proprii lui parinti nu reusesc asta.

Consulati un avocat caci sunteti departe de legislatia specifica si puneti foarte gresit problema.
neata,

am gasit topicul salvat la bookmarks, uitasem ca am topic aici.

ca rezultat: in martie, anul trecut, am dat fosta concubina in judecata. mi-am luat un avocat.

inca de la prima infatisare, instanta a decis ca fetita sa ramana la mine definitiv- iar pe ea a "decazut-o" TOTAL din drepturi, deci fara drept sa o vada cat si obligatie unei pensie alimentare :)

chiar eram 100% convins (cum spuneam in primul topic) ca voi obtine custodia, dar nici chiar "asa".

multumesc.