avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se poate lucra ...

Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se poate lucra ca pensionar anticipat sau anticipat partial, cu taxele cele mai mici. Activitate permanenta, sau part-time sau ocazionala. As vrea sa stiu pentru anul 2021 in caz de pensionare anticipata sau anticipata partial. Multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: LiliF , utilizator 10:31, 5 Ianuarie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
O persoana care beneficiaza de pensie anticipata sau anticipata partiala nu poate realiza venituri din salarii .

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, din Legea 263/2010, pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale.

Va multumesc pentru raspuns!
Activitatea de agent de vanzari este considerata activitate dependenta?
Sau va rog sa ma indrumati catre un nomenclator de activitati dependente, ce pot fi cumulate cu pensia anticipata sau partial anticipata. Sau un exemplu de tip de contract pe care il pot folosi in acest caz. Imi puteti spune care sunt taxele datorate in cazul activitatilor independente cat si a activitatilor dependente? Va multumesc din nou pentru ajutor!

Cornel Vasile a scris:

O persoana care beneficiaza de pensie anticipata sau anticipata partiala nu poate realiza venituri din salarii .

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, din Legea 263/2010, pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. se poate cumula acum, venitul salarial cu pensia, ... marcel.damaschin marcel.damaschin Buna ziua. Se poate cumula acum, venitul salarial cu pensia, fie din sistemul public, (263/2010), fie din cele \"speciale\"? Dar, pentru pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am ... Constantinjulieta Constantinjulieta Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am vreo varianta? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala eugeniaszilagyi eugeniaszilagyi la pensionarea anticipata partiala mai aidreptul sa ai alte venituri ? (vezi toată discuția)