Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... apartenenta politica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

apartenenta politica

Un angajat contractual al unei primarii poate sa fie membru al vreunui partid politic???
Va multumesc!!!
Da, poate sa fie membru al unui partid politic.
Functionarul public poate fi membru de partid.
La incompatibilitati exista functia de conducere in vreun partid. Daca e simplu membru, e ok.
Da,functionarul public poate fi membru de partid, dar nu poate ocupa o functie de conducere in organizatia de partid, deoarece apare incompatibilitatea prevazuta de lege.
.
~ Conținut șters la cerere ~
Functionarii publici pot fi membrii unui partid politic cu exceptia functionarilor cu statut special(ex: politisti , comisari ai Garzii Financiare , inspectori ai Agentiei Nationale pentru Integritate etc)
B-)