Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Exista vreo lege care sa previna reclama ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Exista vreo lege care sa previna reclama online mincinoasa? ...

Buna ziua,
Exista vreo lege care sa previna reclama online mincinoasa?
Aveam deschisa o pagina si mi-a aparut un banner reclama la produse gen suplimente alimentare. Faza e ca in banner sunt afisate niste preturi ridicole, iar cand dai click si te redirectioneaza spre pagina vendorului, dai de niste preturi mult mai mari. Ex: pret in banner 28 lei, pret pe site 69 lei, alt ex. in banner 18 lei, pe site 44 lei...
Legea nr. 363 din 21 decembrie 2007
privind combaterea practicilor incorecte ale comercianților în relația cu consumatorii și armonizarea reglementărilor cu legislația europeană privind protecția consumatorilor
[ link extern ]