avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer la cerere functionar public. Refuzul
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer la cerere functionar public. Refuzul

Poate conducatorul sa refuze transferul la cererea functionarului piblic, in cazul in care functionarul indeplineste toate criteriile necesare ocuparii functiei vacante? Nu este reglementat nicaeri in codul administrativ refuzul!
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:38, 20 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cons.sanda a scris:

Am intrebat la ANFP,bingo nu am primit un raspuns clar ,decat ca si in articol cu acordul conducatorului...Si daca refuza ce fac? Mai discutati.
Am intrebat si eu la ANFP si am primit un raspuns clar. Se pare ca nu exista reglementat clar in legislatie pe ce motiv poate sau nu aproba conducatorul unitatii transferul la cerere. Asadar, mi s-a comunicat ca ramane la latitudinea conducatorului unitatii daca aproba sau nu. Poate sa nu aprobe fara niciun motiv, pur si simplu ca asa vrea el, iertati-mi expresia, dar asta e adevarul.

Poate ne ajuta un domn/ doamna avocat cu un sfat. Nu mi se pare normal daca ai post vacant si indeplinesc condiile necesare, sa imi refuzi transferul...

Astept sfaturi. Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2021
AlinMandrica, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da ,o fi asa ,nu poti sa il constrangi dar in acelasi timp refuzul trebuie motivat in drept si infapt.Ca nu vrei tu nu este un motiv legal,daca cond.respectiv de unitate sta 12 ani pe functie tu chiar nu te poti transfera?vom vedea!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cons.sanda a scris:

Da ,o fi asa ,nu poti sa il constrangi dar in acelasi timp refuzul trebuie motivat in drept si infapt.Ca nu vrei tu nu este un motiv legal,daca cond.respectiv de unitate sta 12 ani pe functie tu chiar nu te poti transfera?vom vedea!
Sigur. Il poate motiva foarte simplu, motive se gasesc: de exemplu ca vrea sa faca economie, ca postul respeciv nu e bugetat etc. Deci daca nu vrea sa accepte transferul, nu se poate face nimic. Stiu, este un lucru care si pe mine ma supara si ma deranjeaza...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din moment ce formulati o cerere ar trebui ca in 30 de zile sa primiti si un raspuns motivat. In caz contrar va puteti adresa instantei.
Da ,dar pana te adresezi instantei ,se organizeaza concurs de recrutare si bingoo nepotisme si pile si politic .Si un functionar public principal sta si asista la coruptia din sistemul public cum recruteaza functionari debutanti.Nu mi se pare corect !acesta este rezultatul demnitarilor alesi ,rasplata pentru voturile primite.

Alte discuții în legătură

Transfer functionar public Siramos Siramos Buna ziua! Sunt functionar public si am fost admis prin transfer la cerere la alta institutie publica. Am inteles din lege ca angajatorul poate refuza ... (vezi toată discuția)
Transfer la cerere intr-o alta institutie publica-buna ziua! va rog sa imi spuneti daca ma pot transfera la cerere ... P3tra P3tra Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca ma pot transfera la cerere intr-o institutie publica, avand in vedere ca nu se mai fac angajari la stat. De asemenea va ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ce pot face in cazul in care am aprobarea unei institutii ... Majin Majin Buna ziua! Ce pot face in cazul in care am aprobarea unei institutii de stat pentru a ma transfera dar unitatea in care lucrez refuza transferul? (vezi toată discuția)