Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie + divort UK, transcriere in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie + divort UK, transcriere in Romania

Buna ziua,

Referitor la o casatorie si un divort, ambele efectuate in UK in 2009 respectiv 2011, rog respectuos sa ma ajutati cu niste clarificari referitoare la inscrierea mentiunilor pe certificatul de nastere in Romania. Mentionez ca nici casatoria nu s-a transcris in RO, iar numele sotilor au ramas neschimbate.

Este obligatorie prezentarea certificatelor de casatorie / divort emise in UK, cu apostila de la Haga ? Sau e suficienta traducere+legalizare.

Tinand cont si de Brexit, afecteaza in vreun fel acest lucru sau genereaza alte proceduri extra?

Ce alte documente mai trebuiesc prezentate?

Va multumesc anticipat pentru ajutor, succes si sanatate.
Brx21, utilizator