Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... operare reducere program lucru (Kurzarbeit) in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

operare reducere program lucru (Kurzarbeit) in Revisal

Buna ziua,

Ne confruntam cu urmatoarea situatie:
datorita reducerii volumului de comenzi dorim sa accesam programul Kurzarbeit. Ordonanța Kurzarbeit a fost modificată in decembrie prin legea nr. 282/2020 , conform careia reducerea programului de munca nu se mai opereaza in Revisal. Stiu ca urma ca pana la 9 ianuarie sa se publice si normele de aplicare pe care insa nu le gasesc.
Cum se procedeaza in prezent pentru cei care vor sa acceseze programul? Se rapoteaza sau nu in Revisal ?
Multumesc!
Se raporteaza in REVISAL....
Multumesc pentru raspuns. Sunt putin confuza, pentru ca informatia din articolul publicat astazi tot pe avocat net spune ca nu.
www.avocatnet.ro/articol_568...

Ca sa fim siguri insa, noi am ales sa operam modificarea cu toate ca din pacate a, depasit termenul prevazut.
HG nr.905/2017 are caracter de norma speciala... prin urmare, Revisal-ul intra sub incidenta acestui act normativ.