avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... operare reducere program lucru (Kurzarbeit) in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

operare reducere program lucru (Kurzarbeit) in Revisal

Buna ziua,

Ne confruntam cu urmatoarea situatie:
datorita reducerii volumului de comenzi dorim sa accesam programul Kurzarbeit. Ordonanța Kurzarbeit a fost modificată in decembrie prin legea nr. 282/2020 , conform careia reducerea programului de munca nu se mai opereaza in Revisal. Stiu ca urma ca pana la 9 ianuarie sa se publice si normele de aplicare pe care insa nu le gasesc.
Cum se procedeaza in prezent pentru cei care vor sa acceseze programul? Se rapoteaza sau nu in Revisal ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:03, 13 Ianuarie 2021
Se raporteaza in REVISAL....
Multumesc pentru raspuns. Sunt putin confuza, pentru ca informatia din articolul publicat astazi tot pe avocat net spune ca nu.
www.avocatnet.ro/articol_568...

Ca sa fim siguri insa, noi am ales sa operam modificarea cu toate ca din pacate a, depasit termenul prevazut.
HG nr.905/2017 are caracter de norma speciala... prin urmare, Revisal-ul intra sub incidenta acestui act normativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 132/ lege 282/2020-buna ziua as dori sa stiu daca dupa adoptarea legii 282/ 2020 ... daniola daniola buna ziua as dori sa stiu daca dupa adoptarea legii 282/ 2020 care modifica ordonanta 132/ 2020 referitor la reducerea timpului de lucru mai este sau nu ... (vezi toată discuția)
Revisal silviuviorica1 silviuviorica1 Buna ziua, am si eu o întrebare si va rog sa ma ajutati. atunci când se operează o detasare transnationala in revisal, prima data se efectuează ... (vezi toată discuția)
Conform oug nr 132/ 2020, actul care a introdus kurzarbeit, in ... leruana leruana Conform OUG nr 132/ 2020, actul care a introdus Kurzarbeit, in cazul reducerii temporare a activitatii determinate de instituirea starii de ... (vezi toată discuția)