Forum Discuţii juridice Executare silită intoarcere executare - restituire sume poprite
Discuție deschisă în Executare silită

intoarcere executare - restituire sume poprite

Buna ziua!
Daca am castigat un proces de executare silita cu intoarcerea executarii, hotarare definitiva, in cat timp este obligat creditorul sa mi restituie sumele poprite?
am incercat sa contactez telefonic, am facut cerere pe mail, raspunsul d-lor este ca voi primi un raspuns ....in 30 zile. Este ok asa? ce ar trebui sa fac?
Multumesc pentru orice raspuns care m-ar putea ajuta.
Notsure, utilizator
apelati la un executor judecatoresc.
sper sa nu ajung acolo. Exista o limita de timp in care se proceseaza o cerere de restituire (30 zile)? mi se pare prea mult.
dvs nu asteptati vreun raspuns in 30 de zile, ci banii si asta cat mai repede ca nu exista o perioada de timp.
Somati-i si dati-le termen de cateva zile si apoi apekati la executor.
sa scrieti si de asta in somatie, ca va vedeti nevoit sa apelati la executor si va trebui sa suporte aceste cheltuieli.
da, multumesc frumos, asa voi proceda. o sa revin cu informatii cum se rezolva, poate sunt utile si pentru altii.
mergeti la executor, deschideti dosar. nu e nevoie sa notificati creditorul in prealabil. posibil ca executorul sa va ceara un avans al cheltuielilor, avans pe care vi l veti recupera. incercati sa gasiti un executor care nu are dosare de la creditorul respectiv (in cazul in care e vorba de o banca sau de o firma de recuperari).

Notsure a scris:

Buna ziua!
Daca am castigat un proces de executare silita cu intoarcerea executarii, hotarare definitiva, in cat timp este obligat creditorul sa mi restituie sumele poprite?
am incercat sa contactez telefonic, am facut cerere pe mail, raspunsul d-lor este ca voi primi un raspuns ....in 30 zile. Este ok asa? ce ar trebui sa fac?
Multumesc pentru orice raspuns care m-ar putea ajuta.