avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită intoarcere executare - restituire sume poprite
Discuție deschisă în Executare silită

intoarcere executare - restituire sume poprite

Buna ziua!
Daca am castigat un proces de executare silita cu intoarcerea executarii, hotarare definitiva, in cat timp este obligat creditorul sa mi restituie sumele poprite?
am incercat sa contactez telefonic, am facut cerere pe mail, raspunsul d-lor este ca voi primi un raspuns ....in 30 zile. Este ok asa? ce ar trebui sa fac?
Multumesc pentru orice raspuns care m-ar putea ajuta.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2021
Notsure, utilizator
Cel mai recent răspuns: Notsure , utilizator 21:33, 21 Ianuarie 2021
apelati la un executor judecatoresc.
sper sa nu ajung acolo. Exista o limita de timp in care se proceseaza o cerere de restituire (30 zile)? mi se pare prea mult.
dvs nu asteptati vreun raspuns in 30 de zile, ci banii si asta cat mai repede ca nu exista o perioada de timp.
Somati-i si dati-le termen de cateva zile si apoi apekati la executor.
sa scrieti si de asta in somatie, ca va vedeti nevoit sa apelati la executor si va trebui sa suporte aceste cheltuieli.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, multumesc frumos, asa voi proceda. o sa revin cu informatii cum se rezolva, poate sunt utile si pentru altii.
mergeti la executor, deschideti dosar. nu e nevoie sa notificati creditorul in prealabil. posibil ca executorul sa va ceara un avans al cheltuielilor, avans pe care vi l veti recupera. incercati sa gasiti un executor care nu are dosare de la creditorul respectiv (in cazul in care e vorba de o banca sau de o firma de recuperari).

Notsure a scris:

Buna ziua!
Daca am castigat un proces de executare silita cu intoarcerea executarii, hotarare definitiva, in cat timp este obligat creditorul sa mi restituie sumele poprite?
am incercat sa contactez telefonic, am facut cerere pe mail, raspunsul d-lor este ca voi primi un raspuns ....in 30 zile. Este ok asa? ce ar trebui sa fac?
Multumesc pentru orice raspuns care m-ar putea ajuta.

Alte discuții în legătură

Somatie imobiliara pentru credit neachitat zograffi zograffi buna ziua am primit o somatie imobiliara de la un executor judecatoresc , prin care mi se comunica faptul ca daca nu achit in termen de 15 zile suma de 19000 ... (vezi toată discuția)
Dosar executare luanna-mish4 luanna-mish4 Buna seara, Bunicii mele i s-a facut dosar de executare silita in urma nerespectarii contractului de credit. Suma pe care trebuie sa o plateasca ajunge ... (vezi toată discuția)
Întoarcerea executării silite pe cale separată. am câștigat ... marian19 marian19 Întoarcerea executării silite pe cale separată. Am câștigat in instanță întoarcerea executării, legalizat hotărârea ca neapelata și acum nu mai ... (vezi toată discuția)