Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, care este termenul de transmitere in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, care este termenul de transmitere in revisal a modificarii ...

Buna ziua,
care este termenul de transmitere in revisal a modificarii salariului minim pe economie?
Va multumesc!
Orice modificare a salariul de baza lunar brut, se transmite in registru in termen de 20 de zile lucratoare de la data producerii modificarii.
Va multumesc!
am si eu o dilema : in art 17 alin 5 CM , modificat prin OUG 53/2017 , se spune ca orice modificare a elementelor prevazute la alin 3 al aceluiasi articol, printre care si modificarea salariala , impune incheierea unui act aditional la cim , anterior producerii modificarii . -inteleg ca se transmite anterior . Dar HG905/2017 spune ca modifcare se transmite in termen de 20 de zile lucratoare . Cum e corect?
Multumesc!
Actul aditional se incheie anterior datei de modificare, iar transmiterea in REVISAL se face in termen de 20 de zile lucratoare de la data modificarii.

Exemplu:
modificare salariu de la 01.01.2021
- actul aditional se incheie cel mai tarziu pe data de 31.12.2020
- transmiterea in REVISAL se face in termen de 20 de zile lucratoare de la data de 01.01.2021.
multumesc!